Romani i Zija Çelës, “Lavjerrësi i qytetit”, sjell reflekse shumështresore

Romani i Zija Çelës, “Lavjerrësi i qytetit”, sjell reflekse shumështresore

Romani më i fundit i Zija Çelës, “Lavjerrësi i qytetit”, sjell reflekse shumështresore me boshtin qendror satirizues ndaj shoqërisë aktuale...
Lexo më shumë
Gjilan / 44 artistë shqiptarë marrin pjesë në manifestimin kulturor “Flaka e Janarit 2020”

Gjilan / 44 artistë shqiptarë marrin pjesë në manifestimin kulturor “Flaka e Janarit 2020”

Avni Behluli, nga Këshilli Organizativ i “Penelit të Flakës”, ka thënë se edhe sivjet ka pasur prurje të mëdha, por...
Lexo më shumë
Pandeli Majko: Gjatë luftës në Kosovë, në Shqipëri thamë: “Kur serbët na vrasin, ne duhet të bashkohemi”

Pandeli Majko: Gjatë luftës në Kosovë, në Shqipëri thamë: “Kur serbët na vrasin, ne duhet të bashkohemi”

Drejtues të institucioneve shtetërore të Kosovës, ata të institucioneve fetare e përfaqësues politik në vend, u mblodhën sot në Katedralen...
Lexo më shumë
Histori / Më 18 janar 1919, i hapi punimet Konferenca e Paqes në Paris

Histori / Më 18 janar 1919, i hapi punimet Konferenca e Paqes në Paris

Për të përfaqësuar kombin shqiptar, krahas delegacionit zyrtar të Qeverisë së Durrësit morën pjesë edhe delegacione të tjera nga kolonitë...
Lexo më shumë
Përkujtohet Pjetër Arbnori në 87- vjetorin e lindjes së tij

Përkujtohet Pjetër Arbnori në 87- vjetorin e lindjes së tij

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, përkujtoi sot në 87-vjetorin e lindjes shkrimtarin, përkthyesin dhe politikanin Pjetër Arbnori, i quajtur dhe...
Lexo më shumë

LAJME

ARSIM

KULTURË

SHOWBIZ

OPINIONMos kopjoni tekst!