Fillimi | Personazhe

Personazhe

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 155 | shfaqen: 41 - 50
image

Margarita: Duhet bërë më shumë për femrat shqiptare

Ishte ende një vajzë e re, kur humbte në rrëfimet e profesorit të saj, Xhemal Broja, mbi antikitetin. Në Shqipërinë e atyre viteve, antikiteti ishte
Më tepër

Elona Zhana, shqiptarja që synon parlamentin e Brukselit

image
Elona Zhana, shqiptarja që jeton prej 12 vitesh në Bruksel, tregon në këtë intervistë ambicien e saj për të prekur ...
Më tepër

Valbona Selimllari: Pse linda 3 fëmijë

image
Bukuria mund të jetë një koncept relativ, por kur buron nga shpirti, ka mundësi ta bëjë të bukur secilin nga ...
Më tepër

Kolonja: Organizatorët ose të kërkojnë falje ose do të tërhiqem

image
Këngëtari shqiptar, Selami Kolonja, pjesëmarrës në festivalin e këngës shqipe “Kënga ime”, ka reaguar pas tërheqjes së shumë këngëtarëve kosovarë ...
Më tepër

Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez, fitues i çmimit “Nobel”

image
Ka ndërruar jetë sot shkrimtari me famë botërore, Gabriel Garcia Marquez. Autori i shumë librave dhe fitues i çmimit “Nobel”, ...
Më tepër

Gjergj Leka: Tropojanët duan të më bëjnë “Qytetar Nderi”

image
Përjetimi i një sëmundjeje të vështirë por me fund të lumtur, bëri që kantautori i njohur Gjergj Leka të krijojë ...
Më tepër

Zyrtari australian jep dorëheqjen për një shishe verë

image
Kryeministri i shtetit australian, Uellsi Jugor i Ri, Barry O’Farell, ka dhënë dorëheqje, pasi u zbulua se ai nuk kishte ...
Më tepër

Bilbili i këngës Nexhmije Pagarusha merr pasaportë shqiptare

image
Presidenti Bujar Nishani ka shpallur dekretin për dhënien e shtetësisë shqiptare për Nexhmije Pagarushën. Në dekretin e “Për dhënie të ...
Më tepër

Gabriel Garcia Marquez në spital

image
Nobelisti letrar Gabriel Garcia Marquez, shkrimtari i “Njëqind vjet vetmi”, më i përkthyeri dhe më i lexuari në gjuhën spanjolle, ...
Më tepër

Margarita Xhepa feston 80-vjetorin e lindjes

image
Sytë e kaltër të Margarita Xhepës janë bërë edhe më të bukur dje në ditëlindjen e saj. E qetë, buzagaz ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 155 | shfaqen: 41 - 50
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër