Fillimi | Personazhe

Personazhe

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 156 | shfaqen: 11 - 20
image

Profesor Nazmi Beqiri e mbrojti me sukses disertacionin e doktoraturës nga fusha e shkencave filologjike

Profesori i Katedrës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe të Universitetit të Tetovës, mr. sc. Nazmi Beqiri, më 28 prill të këtij viti, në Fakultetin Filologjik
Më tepër

“Stina” artistike fillon me artisten nga Struga

image
  Artistja e njohur nga qyteti i Strugës, Betime Zylali, ka shënuar suksesin e saj të radhës. Ka vite që performon ...
Më tepër

Fatjona Geci zbërthen idenë e emisonit të saj “Prolog”

image
“Prolog”` është emisioni i autores Fatjona Geci. Ai transmetohet te “Tv Art” në Maqedoni çdo të martë nga ora 20:30. ...
Më tepër

Vizioni i një profesoreshe për ndërmarrje të suksesshme

image
Ajo rrëfen përvojën e saj se si u inkuadrua në biznes, dhe në këtë mënyrë e realizoi pasionin për t’u ...
Më tepër

100-vjetori, pulla postare me portretet e Domit e Shuteriqit

image
Dy skica potretesh artistike të Mahir Domit e Dhimitër Shuteriqit, të bëra nga piktori i njohur Sadik Kaceli, do të ...
Më tepër

Betime Zylali: Ta kultivojmë këngën shqipe me respektin që e meriton kjo vlerë kombëtare

image
E  ka filluar karrierën artistike me këngën “Portreti i heshtur”, por  për të sot flet karriera e suksesshme  që e ...
Më tepër

Dy vjet pa Rektorin e parë të Universitetit Shtetëror të Tetovës, Prof. dr. Fadil Sulejmani

image
Nga Abdulla Mehmeti Fadil Sulejmani u lind në katundin Bozovcë të Malësisë së Tetovës, më 5.12.1940. Arsimin fillor e kreu në ...
Më tepër

Mikesha zemërthyer e Shqipërisë

image
Në verën e vitit 1921, një angleze e moshuar udhëtoi drejt Shqipërisë. Më shumë se një vizitë turistike standarde, ishte ...
Më tepër

Biografia e Hasan Prishtinës (1873-1933)

image
Hasan Prishtina është një nga personalitetet dhe figurat më të shquara të Lëvizjes sonë Kombëtare. Ky ideolog i shquar, dhe ...
Më tepër

De Rada, nismëtar i letërsisë moderne shqiptare

image
Jeronim De Rada u kujtua në 200-vjetorin e lindjes përmes një konference shkencore ndërkombëtare. Akademikë dhe studiues vlerësuan veprën e ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 156 | shfaqen: 11 - 20
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër