Fillimi | Personazhe

Personazhe

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 154 | shfaqen: 1 - 10
image

38 vjet nga ndarja e çmimit Nobel për Nënë Terezën

38 vite më parë, më 17 tetor 1979, humanistja më e madhe në botë me origjinë shqiptare, Nënë Tereza, u nderua me Çmimin Nobel për
Më tepër

Film në Londër dedikuar sopranos Ermonela Jaho

image
Opera Mbretërore e Londrës do të nis xhirimet për një film dokumentar për sopranon shqiptare me famë Botërore Ermonela Jaho. ...
Më tepër

Kadare, në mesin e dhjetë autorëve të rekomanduar nga gazeta angleze

image
Revista angleze Calvert Journal ka botuar kësisoj këtë javë listën e dhjetë shkrimtarëve që rekomandohen për tu lexuar e që ...
Më tepër

Floriana Garo: Nuk jam në konkurrencë me asnjë

image
Moderatorja e emisionit “Jo vetëm modë”, që prej vitesh bën pjesë në klubin e moderatorëve kryesorë të “Tv Klan”, në ...
Më tepër

Arti dhe kultura shqiptare sot humbi artistin e fundit të treshës së madhe që i dhanë emër në botë kulturës shqiptare

image
Telegram Ngushllimi i Shoqatës "Trojet e Arbrit" me rastin e ndarjes nga jeta të Piktorit me të madh shqiptar Gjelosh ...
Më tepër

PORTRETI I LASGUSH PORADECIT

image
Ismail Kadare (Fragment, "Ftesë në studio") Të shkoje tek ai, ishte më shumë se të dilje jashtë shtetit. Të dukej se dilje ...
Më tepër

Mira TUCI:Shqiptarët e çmuar nën hijen e Apostullit Pal

image
Deri pak muaj më parë, ideja e një koncerti që mban vulën shqiptare në qytetin e qyteteve në Romë, qoftë ...
Më tepër

Manjola Nallbani përfaqëson Shqipërinë në “Javën e Kulturës Ballkanike”

image
 Këngëtarja Manjola Nallbani është shumë e dashur për publikun në Shqipëri, ajo veçohet edhe për vokalin e saj të fuqishëm ...
Më tepër

Profesor Nazmi Beqiri e mbrojti me sukses disertacionin e doktoraturës nga fusha e shkencave filologjike

image
Profesori i Katedrës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe të Universitetit të Tetovës, mr. sc. Nazmi Beqiri, më 28 prill të ...
Më tepër

“Stina” artistike fillon me artisten nga Struga

image
  Artistja e njohur nga qyteti i Strugës, Betime Zylali, ka shënuar suksesin e saj të radhës. Ka vite që performon ...
Më tepër
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 154 | shfaqen: 1 - 10
OPINION
image

STUDIM / Bashkimi kombëtar shqiptar sfidë serioze për diplomacinë e Fuqive të Mëdha

Ky punim shkencor është prezantuar në Konferencën shkencore me temë: “LIDHJA SHQIPTARE E PRIZRENIT DHE ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

38 vjet nga ndarja e çmimit Nobel për Nënë Terezën

38 vite më parë, më 17 tetor 1979, humanistja më e madhe në botë me ...
 Më tepër
image

Film në Londër dedikuar sopranos Ermonela Jaho

Opera Mbretërore e Londrës do të nis xhirimet për një film dokumentar për sopranon shqiptare ...
 Më tepër