Fillimi | Personazhe | Shqiptarja e parë që punon si pedagoge në “Yalle University”

Shqiptarja e parë që punon si pedagoge në “Yalle University”

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image Shqiptarja e parë që punon si pedagoge në “Yalle University”

Valentina Ivezaj është shqiptarja e parë që arriti të punësohet në një nga universitetet më të mira në SHBA. Ajo pasi mbaroi shkollën mori një ftesë për t’u punësuar në “Yalle University” dhe sot punon si profesore e Psikologjisë në këtë universitet. Valentina është autore e shumë veprave dhe shkrimeve shkencore, të cilat u botuan në revistat shkencore universitare. 

Ajo e mbaroi shkollën me një mesatare të lartë “Hight Aner”. Gjithashtu e mbrojti disertacionin e doktoraturës me notë të shkëlqyer në moshën 26-vjeçare dhe u shpërblye me dhuratën më të lartë të universitetit "Dean`s Award”.

Valentina para se të doktoronte botoi një libër shkencor, ku më herët një libër të tillë kishte botuar vetëm rektori i universitetit. Fill mbas përfundimit të shkollës dhe marrjes së titullit ‘Dr Phd’ ajo ka pasur shumë oferta nga universitet e Amerikës, në mesin e të cilëve edhe nga ‘Yalle’ dhe ‘Harvord’, por ajo prej ofertave të shumta zgjodhi “Yalle University”, ku punon edhe sot.

/Shekulli Online/ E.L./

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër