Fillimi | Personazhe | Si Samanta Karavella

Si Samanta Karavella

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image Samanta Karavella

Karriera e saj nisi në moshen 13 vjeçare, në një nga audicionet më të famshme të talenteve të reja ''Ethet e së premtes mbrëma''. Pas këtij spektakli angazhimet e saj në art kanë qenë në mënyrë të vazhdueshme dhe të sukseshme. Në moshen 14 vjeçare u bë pjesë e Festivalit në RTSH-së dhe më vonë e shumë festivaleve duke përmendur këtu '' Kënga Magjike'' "Top Fest" , ''Mikrofoni i artë", "Kenget e shekullit" etj.

 Pasioni dhe deshira e saj per muziken u shfaqen qe ne moshen 6 vjecare. Karriera e saj nisi ne moshen 13 vjecare ne nje nga audicionet me te famshme te talenteve te reja ''Ethet e se premtes mbrema''.Mbas ketij spektakli angazhimet e saj ne art kan qene ne menyre te vazhdueshme dhe te sukseshme.Ne moshen 14 vjecare u be pjese e Festivalit ne RTSH dhe me vone e shume festivaleve duke permendur ketu '' Kenga Magjike'' "Top Fest" , ''Mikrofoni i arte", "Kenget e shekullit" etj

Kjo është një periudhë me mjaft rendiment për të. Prodhim këngësh dhe realizime të reja si dhe performanca të këndshme e impenjim total. Është duke punuar për momentin për disa këngë të reja, të cilat do të konkludohen në verë edhe me një klip të ri.

Ajo ka marre pjese ne shume festivale qe e vogel.Ajo ne vitin 2009 u paraqit ne festivalin madheshor "kënga Magjike" me kengen "pa perse" ku pati mjaft sukses pasi qe arriti deri ne finale dhe u vleresua me 201 pikë votuar nga vete artistet e ketij festivali.

Poashtu ajo me pas vazhdhdon me pjesmarrjen e saj edhe ne "Top Fest 8" me kengen "Provoje edhe nje here" ku pati mjaft sukses.

Më vonë ne vitin 2011 ajo nxjerr nje kenge te titulluar "Larg" me te cilen pati mjaft sukses pasi qe kjo kenge u pelqye mjaft shumë madje kjo kenge ishte e shoqeruar edhe me nje videoklip nga "Max Production".

Nje nder paraqitjet e saja me te bukura ishte ajo ne fund te vitit 2011 ne "Festivalin e kengeges ne RTSH" me kengen "Zgjomë një tjetër ëndërr",nje kenge kjo me tekst te Pandi Laços dhe me muzike & orkestrim te Genti Myftaraj. Ne kete festival mori çmimin e Katert.

E ka nisur karrierën me balada dhe pikërisht një baladë dashurie i dha asaj një çmim të shumëpritur e të merituar pas 10 viteve karrierë si këngëtare. Përherë e ëmbël, me një pamje sa të brishtë dhe melankolike ndonjëherë, Samanta gjithmonë u ka dhënë këngëve nga shpirti i saj. Shpesh e rezervuar në eksperimente muzikore, suksesi e gjeti kur ajo e priste më pak, piëkrisht në 10 vjetorin e Top-Fest, ku artistë të njohur e të rinj kanë rrëmbyer trofeun e fitores. Një fitore që për disa artistë ka hapur dyert e një karriere të sigurt. Ndërsa Samanta pohon se tashmë si fituese ka më shumë përgjegjësi në gjërat e reja që do të sjell. “Janë shtuar përgjegjësitë ndaj meje dhe jam duke punuar shumë për projektet e radhës. E kisha menduar si një vit intensiv dhe shumë projekte i kisha tashmë të nisura. Do të ketë shumë bashkëpunime në vazhdim, ndërkohë që aktualisht po punoj për një video të re”, pohon Samanta, e cila është ende nën ethet e të qenit fituese e njërit prej festivaleve më prestigjoz të muzikës moderne në Shqipëri. Indeksonline

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër