Fillimi | Personazhe | Ndërroi jetë në moshën 94-vjeçare akademiku e gjuhëtari Shaban Demiraj

Ndërroi jetë në moshën 94-vjeçare akademiku e gjuhëtari Shaban Demiraj

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image Ndërroi jetë në moshën 94-vjeçare akademiku e gjuhëtari Shaban Demiraj

 Ndërroi jetë në moshën 94 vjeçare, albanologu i shquar profesor Shaban Demiraj. Profesor Shaban Demiraj, lindi në Vlorë, por për shumë vite jetoi dhe punoi në Tiranë. 

Ai ka qenë kryetar i akademisë së shkencave në vitin 1992, ndërsa për 30 vjet drejtoi katedrën e Gjuhës Shqipe, ka shkruar mjaft vepra për gjuhën shqipe, ndër të cila edhe 8 monografi, studime për fonetikën, morfologjinë dhe sintaksën historike të gjuhës shqipe. Ai është figurë e njohur për shkencën gjuhësore në Ballkan e Evropë dhe për kontributin e shquar, ka mbajtur titujt “mësues i popullit dhe mjeshtër i madh i punës”. 

Kryetarja e këshillit bashkiak të Vlorës Evis Alushi shprehu ngushëllimet në emër të këshillit, duke e cilësuar vdekjen e profesor Demiraj një humbje e madhe për shkencën shqiptare dhe për Gjuhën Shqipe. Alushi bëri të ditur se do propozohet që emri i profesorit, t’i vendoset një rrugë ose një sheshi në qytetin e Vlorës.   (ed.me/News24/BalkanWeb)

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër