Fillimi | Opinione

Opinione

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 100 | shfaqen: 81 - 90
image

Petro Marko mes zilisë dhe lavdisë

AUREL PLASARI- Nga njëra anë i rrethuar prej admirimit, nga tjetra i përndjekur nga zilia; nga njëra anë duke ngjallur entuziazëm, nga tjetra duke ndjellë urrejtje:
Më tepër

Të çmendur për jetë

image
Luljeta Lleshanaku- (Mbi librin “Në udhë” të Jack Kerouac, botuar nga OMSCA-1, 2013, përkthyer nga Zef Shala.) Para disa javësh, në një ...
Më tepër

Át Zef Pllumi, një fenomen kulturor

image
SABRI HAMITI Át Zef Pllumi është një fenomen kulturor në kulturën e në letërsinë shqipe, në fund të shekullit njëzet e ...
Më tepër

Sistemi kritik i Rugovës për sistemin poetik të Hamitit

image
MARK MARKU Studiuesi, filozofi dhe kritiku letrar Ibrahim Rugova i pati shkruar tekstet e përfshira në librin “Sistemi poetik i Sabri ...
Më tepër

Mediat dhe kultura

image
Nuk duhet harruar se kultura është një fenomen shumë kompleks i kohëve bashkëkohore i cili po u reziston të gjitha ...
Më tepër

Dritëro Agolli - pelegrini i shpirtit shqiptar

image
Agolli pati vizionin e kurajën e lartë qytetare, ndër, fare të paktit, ta dëshmonte tepër sinqerisht në vargje, situatën e ...
Më tepër

Si bëhet një lahutë

image
Ka një gjysme shekulli qe nuk e ndan nga duart instrumentin më të dashur muzikor me një tel. Pjetër Matusha ...
Më tepër

Merrini seriozisht tigrat prej letre

image
Është e vërtetë që fëmijët e sotshëm dinë të përdorin një iPad edhe kur janë në moshën parashkollore, por i ...
Më tepër

Çfarë është mjeshtëria e të shkruarit

image
Si në çdo mjeshtëri tjetër edhe në mjeshtërinë e të shkruarit ka disa veçori. Së pari është se nevoja njerëzore ...
Më tepër

Ismail Qemali, në rast të pushtimit serb planifikonte të tërhiqej në male

image
Dokumentet vijuese janë siguruar nga arkivat e Austrisë në vitet ’90 të shekullit të kaluar. Natyrisht, Vjena dhe arkivat e ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 100 | shfaqen: 81 - 90
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër