Fillimi | Opinione

Opinione

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 100 | shfaqen: 71 - 80
image

Aktorët, këta minatorë të artit…

TEODOR LAÇO - Nga të gjitha fjalët që përcjellin vdekjen e një njeriu, për artistin ajo më e gjetura është: “U shua”. Shuhet një dritë. Territ
Më tepër

Filantropi, që ngriti 127 shkollat shqipe

image
Thanas Meksi, etnolog  - Një shkrim studimor e ka zanafillën ndonjëherë nga ndonjë shkak apo vlerësim që bëhet nga të tjerët. ...
Më tepër

Jetë të gjatë “Zanit të Naltë”

image
BESNIK MUSTAFAJ  Zani i Naltë”, revistë shkencore dhe kulturore, botim i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, mbushi në fund të kësaj vjeshte ...
Më tepër

“Missing”, romani i humbjes dhe i mungesës

image
BEHAR GJOKA- Romani “Missing”, libri më i ri i autorit të njohur Bashkim Hoxha, qysh në titull lajmëron se ka vënë ...
Më tepër

Radika është pjesë e historisë dhe kulturës shqiptare

image
Dr. Agim Vinca-Një lumë nuk është thjesht një lumë. Një lumë është shumë më shumë. Një lumë, ashtu sikurse edhe ...
Më tepër

"Camaj s'është shkrimtar mërgate, mjaft e zhvlerësuat"

image
MARIAN SHETSTANI-Një film dokumentar për Martin Camajn, i inicuem, ideuem e me skenar të zonjës Tefta Radi në krye të ...
Më tepër

Reforma e arsimit dhe vlerësimi

image
       Prof.Dr. Xheladin Murati-Arsimi në Maqedoni është gjithnjë në proces reformimi. Prej kohësh shfaqet mendimi për reforma evropiane ...
Më tepër

Çështje të prejardhjes dhe formimit të patronimeve (mbiemrave dhe emrave familjarë) në Gjakovë

image
 Msc. Migena ARLLATI-                                    ...
Më tepër

Nga pak çamë të gjithë shqiptarët

image
VJOLLCA BRAHO- Rruga drejt Selanikut mund të jetë rruga më e zakonshme për punë apo edhe për një shëtitje me miqtë. ...
Më tepër

Një akt që plotëson Pavarësinë

image
 Sulejman Abazi-Kam qënë shpesh në Prekaz. Edhe sot përpiqem të kuptoj thelbin e pyetjes që më ka munduar gjatë: Nga ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 100 | shfaqen: 71 - 80
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër