Fillimi | Opinione

Opinione

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 100 | shfaqen: 61 - 70
image

Të gjithë lumenjtë (s') rrjedhin

NDUE DEDAJ- “Të gjithë lumenjtë rrjedhin” është titulli i një filmi me jo pak jehonë dhe në Shqipëri. Por nuk është fjala për këtë film dhe
Më tepër

Ideatori i shtetësisë së Kosovës

image
Mehmet Emërllahu- U bënë tetë vjet  nga vdekja e presidentit të parë të Republikës së Kosovës, dr. Ibrahim Rugovës, njërit nga ...
Më tepër

Gazetaria dhe letrat, sa afër njëra-tjetrës

image
 Agim Pipa-Jam ulur në tryezën e shkrimit dhe po radhis një lajm. Ose më saktë faktet e një ndodhie, që ...
Më tepër

WOODROW WILSON-Njeriu që shpëtoi Shqipërinë nga coptimi

image
Prof.Dr.Nebi Dervishi- Më 3 shkurt 2014, mbushen plot 90 vjet nga vdekja e Uldroh Uilsonit (Tomas Wondrow Wilson) 28 dhjetor 1856 ...
Më tepër

Simbolika e takimit të Prizrenit

image
ALFRED CAKO- E dimë që para disa ditësh u mbajt një takim midis dy kabineteve qeveritare të Shqipërisë dhe Kosovës në ...
Më tepër

Kriza e kujtesës së brezit të sotshëm

image
Umberto Eco /studiues, shkrimtar  -I dashur nip, nuk do të dëshiroja që kjo letër krishtlindjesh të tingëllonte shumë e sheqerosur(deamicisiana, term ...
Më tepër

Këshilla një gazetari

image
Faik Konica-I dashur mik – në e bëfsh gazetën me fleta të mëdha; shqiptarët do të thonë që s’fshihet dot ...
Më tepër

Fishta, shteti dhe dishepujt

image
Frano Kulli-Fishta, më 30 dhjetor 1940 do të mbyllte sytë e do të nisej për në botën e amshuar. I ...
Më tepër

RIZA DEHAR DRINI-NJË JETË NË SHËRBIM TË ATDHEUT DHE KOMBIT SHQIPTAR

image
Prof. Dr. Nebi Dervishi-Ka njerëz në këtë botë, jeta e të cilëve fillon dhe mbyllet brenda kufijve fizik të saj, ...
Më tepër

Çmimet dhe kultura që shpaloset...

image
 VISAR ZHITI 1- Çmimet letrare nuk kërkohen, por jepen, nuk dhurohen, por merren, meritohen mes gjithë atyre që i meritojnë, po ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 100 | shfaqen: 61 - 70
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër