Fillimi | Opinione

Opinione

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 99 | shfaqen: 31 - 40
image

Prof.Dr. Klara Kodra: "Perandorët", romani realisto-postmodern që solli risi

Romani është lloji më i paparashikueshëm, më dinamik dhe më proterform.  Zakonisht, një autor arrin tek ai pas një pjekurie relative krijuese, kështu edhe Majlinda
Më tepër

Kur shënjestra është kultura

image
Përgjatë të gjithë historisë, kultura ka qenë objekt i sulmeve.  Siç ka thënë dikur historiani çek Milan Hubl: “Hapi i ...
Më tepër

Faik Konica: Armiqt’ e Shqipërisë

image
Të gjith’ ata që kanë njohur mirë vëndin tonë, shkrojnë që dheu i Shqipërisë munt të japë bukë nji zet ...
Më tepër

Shqipëria në “pazarin” e Londrës 100 vjet më parë

image
Fran Gjoka- Autori na thotë që në rreshtat e parë se ky libër është një kujtesë historike për ngjarjet kryesore në ...
Më tepër

Roli i femres gjatë organizimit të dasmës shqiptare

image
      Arjana Çala- Zhvillimi  i  cermonialit të dasmës ka ndryshuar shumë që nga 1940 deri më sot. Të anketuarit flasin ...
Më tepër

Otomanistët dhe “sovjetikët” i bashkon armiqësia me Europën

image
Ismail Kadare: “Vitet 1989-1990, pikërisht atëherë kur priste me padurim kthimin në Europë, Shqipëria ishte pranë një gremine, që ende sot ...
Më tepër

PROBLEMET E FEVE DHE NACIONALIZMI SHQIPTAR

image
ZAMIRA ÇAVO-Vështirë të gjendet ndonjë ngjarje e mirë për vendin dhe imazhin e tij, që të mos jetë përfolur dhe ...
Më tepër

Kriza e folkloristikës shqiptare dhe statusi i rrezikuar i saj

image
Arbnora Dushi Folkloristika shqiptare në Kosovë, duke mos e përjashtuar shumë edhe atë në Shqipëri, po përjeton një krizë të metodologjisë ...
Më tepër

Gazetat do ribëhen

image
Richard Gingras- “E tashmja e informacionit është e jashtëzakonshme dhe e ardhmja do të jetë edhe më shumë. Ata që nuk ...
Më tepër

Akademiku Ajeti: Shqipëria, toka jonë është deri në Nish

image
Shqipëri quhet toka deri në Nish. Kështu shprehet veprimtari i shquar dhe ambasador i gjuhës shqipe, akademiku shqiptar nga Medvegja ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 99 | shfaqen: 31 - 40
OPINION
image

Hamdi Mediu: Arkitektura e urave të Pollogut-Tetovës

Studimi u prezantua në Tribunën shkencore, me temë: “Roli i monumenteve historike në zhvillimin e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër