Fillimi | Opinione

Opinione

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 100 | shfaqen: 21 - 30
image

Brahim (Ibish) AVDYLI: E VËRTETA AUTENTIKE NGA PIKAT E KUNDËRTA E TË SKAJSHME TË NJË SEGMENTI EMOCIONAL

 (Përkitazi me librin e Filippo Landit dhe Ilire Zajmit, "UN TRENO PER BLACE", publicistikë, vepër e botuar për herë të parë nga "Edizioni la Meridiana",
Më tepër

Dr.sc. Dashmir Idrizi: Në përkujtim të 20 vjetorit të ligjëratave të para të UT-së

image
Nuk është e lehtë të kujtosh atë ditë të 17 shkurtit kur Fshati Poroj i Tetovës, në orët e hershme ...
Më tepër

Prof.dr. Ejup Ajdini: LOTËT DHE GËZIMET E LIGJËRATAVE TË PARA

image
Kur thundra e hekurt pa që ky popull nuk zmbrapset me asnjë kusht, qoftë edhe me sakrificën më sublime, atëherë ...
Më tepër

PREÇ ZOGAJ:Për një poet të madh dhe politikën për librin

image
Dua të shkruaj për një poet të madh të letërsisë bashkëkohore shqipe, për Fatos Arapin, i tërhequr prej tri-katër vitesh ...
Më tepër

Prof. Dr. Ejup Ajdini: Lotët e gëzimit përshkruan Kongresin e Manastirit

image
Në rrethanat e një sundimi shumëshekullor turk, shqiptarët u detyruan ta shkruajnë gjuhen e tyre sipas mundësive dhe konceptimeve individuale ...
Më tepër

Abdulla Mehmeti:Kontributi i profesorit Ali Vishko për themelimin e Universitetit të Tetovës

image
Profesor Ali Vishko me veprimtarinë arsimore, punën krijuese shkencore dhe publicistike, si dhe me veprimtarinë e tij të gjithmbarshme ka ...
Më tepër

Eda Derhemi: Shaban Demiraj, profesori që ecte drejt

image
Im atë më telefonoi nga Tirana të më thoshte se kish vdekur Shaban Demiraj. Dhe tani kam përpara copa të ...
Më tepër

Si përfunduan armët e Skënderbeut në Vjenë

image
Shqipëria ka famën se është vendi i “Atletit të Krishtërimit”, Gjergj Kastrioti Skënderbeut, por në arkivat e saj nuk ka ...
Më tepër

Prof.dr. Avzi Mustafa: Abetarja e Samiut, vepër me rendësi për historinë e arsimit dhe gjuhës shqipe

image
Sami Frashëri bashkë me rilindësit tjerë e kishin kuptuar se pa hartimin e abetareve nuk mund që të ngrihen themelet ...
Më tepër

Visar Zhiti: Debati Jorgaqi-Kadare? Në diktaturë nuk kishte disidencë

image
Nëse libri është i njëjtë kudo e në çdo kohë, kështu duket, të qenit shkrimtar në diktaturë nuk është njëlloj ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 100 | shfaqen: 21 - 30
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër