Fillimi | Opinione

Opinione

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 100 | shfaqen: 11 - 20
image

Arti si fshehtësi

MR. BISLIM ALIU Arti  është fshehtësi. Fshehtësi që të bren dhe të shqetëson shpirtërisht. Ky shqetësim do të jetë më i madh, nëse ndihet në mënyrë
Më tepër

Struktura e dialektit të shqipes, çfarë po ndodh sot?

image
Një ndërmarrje shkencore e vështirë, e guximshme dhe me përgjegjësi, akademiku Bahri Beci kështu e cilëson botimin e tij të ...
Më tepër

PROF. DR. NEBI DERVISHI:KONTRIBUTI I PROF. DR. ALI VISHKOS PËR THEMELIMIN E UT-së

image
Prof. Dr. Ali Vishko në vitet e para të pas Luftës së Dytë Botërore ishte një ndër ata dhjetra intelektualë ...
Më tepër

Prof.Dr. Daut Bislimi: Profesor Ali Vishko hodhi themelet e historiografisë shqiptare në Republikën e Maqedonisë

image
Të flasish për një jetë njerzore të punës intelektuale-shkencore të Prof.Dr.Ali Vishkos, në  fushën e dijë lidhur me problemin e kulturës materiale ...
Më tepër

Fatmir Sulejmani: LETËRSIA SHQIPE NË MAQEDONI

image
Ligjeratë e mbajtur në hapësirat e Institutit Albanologjik të Prishtinës, nën organizimin e Klubit të shkrimtarëve të Kosovës, më 28.V.2015 ...
Më tepër

Mr. sc. Shefki Selami:Ju lutemi lejoni arsimin të merr frymë!

image
Çdo ditë e më shumë, presioni ndaj shkollave, dritës së popullit po zhbëhet. A thua aq shpejt harrojmë se ku ...
Më tepër

XHELAL ZEJNELI: NOLI – KY VIGAN LIBERATOR

image
Referat me rastin e 50 vjetorit të ndarjes nga jeta të Fan Nolit, i paraqitur në Akademinë përkujtimore për ...
Më tepër

ABDULLA MEHMETI: LUIGJ GURAKUQI FIGURË EMBLEMATIKE E LIRISË DHE PAVARËSISË KOMBËTARE

image
Referat me rastin e 90 vjetorit të atentatit ndaj Luigj Gurakuqit, i paraqitur në Akademinë përkujtimore për kolosët e kombit: ...
Më tepër

Ejup Ajdini: Konica, personalitet i veçantë i kulturës shqiptare dhe evropiane

image
Faik Konica, personaliteti i veçantë i letërsisë dhe i kulturës shqiptare dhe figura qendrore e epokës së Rilindjes Kombëtare lindi ...
Më tepër

Mr.sc.Shefki Selami: Reformat arsimore në Republikën e Maqedonisë

image
Arsimi në Maqedoni nga pamja e jashtme duket se ka për qëllim që të ndryshojnë sistemin arsimor, me qëllim të ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 100 | shfaqen: 11 - 20
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër