Fillimi | Opinione

Opinione

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 97 | shfaqen: 1 - 10
image

STUDIM / Bashkimi kombëtar shqiptar sfidë serioze për diplomacinë e Fuqive të Mëdha

Ky punim shkencor është prezantuar në Konferencën shkencore me temë: “LIDHJA SHQIPTARE E PRIZRENIT DHE ÇËSHTJA KOMBËTARE SOT”, të organizuar nga Shoqata për kulturë
Më tepër

Skender Jashari: Përvjetori i referendumit në Luginën e Preshevës

image
Në kohën e  rënijes  së  regjimeve  komuniste  të Bllokut të Lindjes, mes tyre duke  fillu nga  rënija e  Murit të ...
Më tepër

PROF. DR. EMIN KABASHI: LIDHJA SHQIPTARE E PRIZRENIT DHE SHKOLLA KOMBËTARE

image
Përpjekjet e shteteve fqinje, si të atyre që kishin fituar pavarësinë, si rasti i Greqisë, si të atyre që kishin ...
Më tepër

PROF. DR. NEBI DERVISHI: QENI MOLOS, DELTARI ILIR, QENI I SHARRIT NË TRADITËN KULTURORE DHE HISTORIKE SHQIPTARE

image
Prej kohësh e kam bërë objekt studimi “Qenin e Sharrit”, qenin Molos apo  qenin - Deltarin Ilir, i cili është ...
Më tepër

Rektori i UT-së Prof. Dr. Vullnet Ameti: Shën Tereza nga Shkupi – kulti modern i mishërimit të të gjitha vlerave universale njerëzore

image
Nëna Terezë është njëra ndër figurat më të shquara botërore, në të cilën janë mishëruar vlerat më të larta njerëzore ...
Më tepër

SELAM SULEJMANI: NJË AGJENDË KOMBËTARE PËR NËNTORIN TONË

image
Kryeministri i parë i shtetit shqiptar, Ismail Qemali, pas shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë më 1912, për ministër të Luftës, ...
Më tepër

Shpenzim Beadini në Ditën Ndërkombëtare të Turizmit: Ja arsyet pse Kodra e Diellit duhet të bëhet qendër e njohur evropiane

image
  Qendra turistike Kodra e Diellit gjendet në larësi mbidetare 1.700 m, larg qytetit të Tetovës vijë të drejtë 8 km ...
Më tepër

Arti si fshehtësi

image
MR. BISLIM ALIU Arti  është fshehtësi. Fshehtësi që të bren dhe të shqetëson shpirtërisht. Ky shqetësim do të jetë më i ...
Më tepër

Struktura e dialektit të shqipes, çfarë po ndodh sot?

image
Një ndërmarrje shkencore e vështirë, e guximshme dhe me përgjegjësi, akademiku Bahri Beci kështu e cilëson botimin e tij të ...
Më tepër

PROF. DR. NEBI DERVISHI:KONTRIBUTI I PROF. DR. ALI VISHKOS PËR THEMELIMIN E UT-së

image
Prof. Dr. Ali Vishko në vitet e para të pas Luftës së Dytë Botërore ishte një ndër ata dhjetra intelektualë ...
Më tepër
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 97 | shfaqen: 1 - 10
OPINION
image

STUDIM / Bashkimi kombëtar shqiptar sfidë serioze për diplomacinë e Fuqive të Mëdha

Ky punim shkencor është prezantuar në Konferencën shkencore me temë: “LIDHJA SHQIPTARE E PRIZRENIT DHE ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

38 vjet nga ndarja e çmimit Nobel për Nënë Terezën

38 vite më parë, më 17 tetor 1979, humanistja më e madhe në botë me ...
 Më tepër
image

Film në Londër dedikuar sopranos Ermonela Jaho

Opera Mbretërore e Londrës do të nis xhirimet për një film dokumentar për sopranon shqiptare ...
 Më tepër