Fillimi | Kultura shqiptare

Kultura shqiptare

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 71 - 80
image

Aktori Robert Ndrenika: “Nuk do tretem në gropë nëse e shembni teatrin”

Një deklaratë jo e zakontë është bërë një mbrëmje më parë në një tryezë ku ishin ulur aktori Robert Ndrenika, ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro
Më tepër

Rektori i UT-së Prof. Dr. Vullnet Ameti: “Jemi krenarë që nga gjiri i kombit tonë lindi Shenjtorja Terezë"

image
Në emër të Universitetit të Tetovës, i shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë të përjetshme Selisë së Shenjtë në Vatikan, për ...
Më tepër

Shqip edhe në Vatikan, yjet shqiptarë kënduan për Nënë Terezën

image
Në koncert u dëgjua edhe himni i Nënë Terezës “Valsi Hyjnor” me muzikë të Lorenc Antonit e me vargjet e ...
Më tepër

Kush janë shkrimtarët dhe gazetarët shqiptarë të dënuar nga diktatura

image
Janë 146 artistë që janë dënuar nga diktatura komuniste. Të qenit kundër Partisë Komuniste e qeverisjes së saj ka internuar ...
Më tepër

Në malin e Dajtit në Tiranë, jehoi kënga dhe poezia

image
Në këtë manifestim aqë madheshtor moren pjesë shumë njerëz të fushave të ndryeshme si  të kultures,artit, të politikës, Shoqëria Kulturo-Artistike “Çamëria”,Estrada ...
Më tepër

Kur Universiteti i Harvardit shkruante për Nënë Terezën

image
Në vitin 1982, Nënë Tereza udhëton për në Amerikë, në një ekspeditë e cila do të përfshinte edhe tri ligjërata ...
Më tepër

PROF. DR. REMZI NESIMI LAUREAT I ÇMIMIT KOMBËTAR ''ALI VISHKO''

image
Shoqata për kulturë dhe art “Tradita” nga Tetova, në shënimin e 138 – vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, (10.06.2016), në ...
Më tepër

SHOQATA “TRADITA” ORGANIZOI MANIFESTIMIN KULTUROR “LIDHJA NA BASHKON”

image
Shoqata për kulturë dhe art “Tradita” nga Tetova, më 10 qershor 2016, në  amfiteatrin e Fakultetit të Arteve të Universitetit  ...
Më tepër

Kosova shpërblehet për merita letrare në botë

image
Në manifestimin ndërkombëtar që po mbahet në Kraiovë të Rumanisë, manifestim ky që organizohet nga Akademia Internacionale “Mihai Eminescu”, sot ...
Më tepër

Gitaristi Petrit Çeku me koncert recital në Tetovë

image
Nën organizimin e shoqatës “Allegretto”, edicioni i katërt i Festivalit “Skena e muzikës serioze shqiptare”, me datë 19 prill, të ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 71 - 80
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër