Fillimi | Kultura shqiptare

Kultura shqiptare

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 61 - 70
image

UT do të organizojë Seminarin X Ndërkombëtar të Albanologjisë

Universiteti i Tetovës, më  30 shtator dhe  1 tetor të këtij viti, do të organizojë Seminarin X Ndërkombëtar të  Albanologjisë. Seminari, sivjet do t'i zhvillojë
Më tepër

Preç Zogaj: Letërsia që (nuk) vuan të jetë bukurshkruese…

image
E përfshirë në listën më të ngushtë për çmimin Kadare, romani “Morphine” e autores Ada Çapi po mbyll ciklin e ...
Më tepër

Ndre Mjeda mjeshtër i fjalës shqipe dhe personalitet universal

image
Në 150 vjetorin e lindjes së shkrimtarit Ndre Mjeda, Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës ka mbajtur konferencë shkencore ...
Më tepër

Profesorët e Universitetit të Tetovës me ekspozitë të përbashkët në Prishtinë

image
Më datë 15 shtator, në orën 19:00, në Galerinë e Ministrisë së Kulturës në Kosovë do të hapet ekspozita e ...
Më tepër

Etno Fest nis me promovimin e Eposit të Kreshnikëve dhe gatimin e ushqimit ilir

image
Në Etnokompleksin e fshatit Kukaj të komunës së Prishtinës sot nis edicioni i gjashtë i Etno Fest-it. Gjatë katër ditëve të ...
Më tepër

Gazeta zvicerane "Blick" liston shqiptarët që kanë lënë gjurmë në botë

image
Gazeta “Blick”, njëra nga më të lexuarat në Zvicër, ka përmbledhur një listë të 10 shqiptarëve të famshëm, të cilët ...
Më tepër

Xhevdet Bajraj, me lexim letrar në shtëpinë muze të poetit Lopez Ramon Velarde

image
Poeti Ramon Lopez Velarde ishte poet meksikan i cili pati punën e tij si reagim kundër modernizmit të ndikuar nga ...
Më tepër

Sahitaj: Gazetat botërore shkruajnë për shqiptarët, kultura ambasadori më mirë i shtetit

image
Drejtuesi i unionit të shkrimtarëve të Kosovës, Reshat Sahitaj, tha se të fitohet apo të qenit pjesë e garave për ...
Më tepër

Artisti Agron Saliu, afron Vjenën me Tetovën

image
Ekspozita e radhës ndërkombëtare e piktorit nga Tetova Agron Saliu është mbajtur në “Palais Palfy” të Vjenës. Kjo ekspozitë për ...
Më tepër

Pogradeci Art Colony, prej 12 – 19 shtator

image
Do të marrin pjesë 25 artistë nga Shqipëria, Maqedonia, Kosova, Serbia, Greqia, Bullgaria, Turqia, Irani, Arabia Saudite, Ukraina dhe Qipro. ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 61 - 70
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër