Fillimi | Kultura shqiptare

Kultura shqiptare

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 41 - 50
image

Meri Dishnica: Te ky bar ...

Tek ky bar, tek kjo tavolinë, në këtë ndenjëse të ngrohtë, nën këtë abazhur të kaltër , para qenies tënde, betohem kam ftohtë . . .
Më tepër

Republika e Kosovës anëtarësohet në Federatën Ndërkombëtare të Këshillave të Arteve dhe Agjencive të Kulturës

image
Kosova anëtarësohet edhe në një mekanizëm ndërkombëtar kulturor. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka marrë konfirmimin për anëtarësim në ...
Më tepër

Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi i përkujton patriotët e kombit: Shaban Polluzhën dhe Mehmet Gradicën

image
Komandantët e shquar Shaban Polluzha dhe Mehmet Gradica 72 vjet më parë ranë në luftim me forcat ushtarake komuniste jugosllave, ...
Më tepër

Lojra të dashurisë

image
Nga Meri Dishnica  Njerëzit përdorin fjalën “dashuri” për gjithcka. “Shih këtë fustan!…Është thjesht dashuri!” “Ahh këto këpucët!…Një dashuri!” “Ua ky qen ...
Më tepër

Shoqata për kulturë “Tradita” do të organizojë Konferencën shkencore për të persekutuarit dhe të burgosurit politikë shqiptarë në Republikën e Maqedonisë

image
“Të persekutuarit dhe të burgosurit politikë shqiptarë në Republikën e Maqedonisë” do të jetë tema e konferencës shkencore që do ...
Më tepër

Rektori i Universitetit të Tetovës Prof. Dr. Vullnet Ameti mori pjesë në shënimin e 108 vjetorit të Kongresit të Manastirit

image
Me rastin e 22 Nëntorit, Ditës së ABC-së, Rektori i  Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Vullnet Ameti, bashkë me prorektorët, ...
Më tepër

Universiteti i Tetovës e shënoi 108 vjetorin e Kongresit të Manastirit

image
Universiteti i Tetovës, me një akademi solemne e shënoi 108 vjetorin e Kongresit të Manastirit. Akademinë e shpalli të hapur ...
Më tepër

Frymëzimet e Agollit në moshën 7-vjeçare

image
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë në 85-vjetorin e lindjes së personalitetit të letrave shqipe, Dritëro Agolli, në një veprimtari kremtuese: “Ekspozita ...
Më tepër

UT organizoi Seminarin e dhjetë Ndërkombëtar të Albanologjisë

image
“Letërsia Shqipe në Shekullin XX” ishte tema boshte e Seminarit të dhjetë jubilar të Albanologjisë, i cili gjatë dy ditëve ...
Më tepër

Peja do të organizojë "Ditët e Jusuf Gërvalles”

image
Jusuf Gërvalla poet, prozator dhe dramaturg shqiptar si dhe atdhetar i shquar, për të dytën herë në Pejë po kujtohet ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 41 - 50
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër