Fillimi | Kultura shqiptare

Kultura shqiptare

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 31 - 40
image

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848–1939

Aurenc Bebja - Periudha e studiuar fillon me lëvizjen për pavarësi të Rilindasve shqiptarë dhe mbaron me pushtimin fashist të Shqipërisë. Ndër elementë të shumtë, teksti
Më tepër

Aurel Plasari: Të shkruash apo të lexosh?

image
Nëse të gjithë shkruajnë, të gjithë duan të shprehin opinione, ndjenja, nuk bëjnë keq, vetëm se pothuajse kanë harruar pyetjen: ...
Më tepër

Filmi që do t'i bashkojë aktorët shqiptarë

image
Filmi është financuar nga Qëndra Kombëtare e Kinematografisë. Ndalesa e parë e grupit të xhirimit është Qafë Molla, nga ku ...
Më tepër

Zbukurojeni shtëpinë Tuaj me libra

image
Një shtëpi plot me libra të jep në mënyrë të menjëhershme një ndjenjë ngrohtësie, qetësie dhe rafinimi. Pastaj shpesh herë ...
Më tepër

Hamdi Mediu: Ura që lidhë Pollogun me Shkupin

image
Në Tetovë u ndërtuan shumë  monumente me karakter fetar si: xhami, mesxhide,  tyrbe, teqe e tjerë. Njëkohësisht ndërtohen edhe objekte ...
Më tepër

Agim Gruda botoi librin “Italia, shteti fqinj demokratik perëndimor"

image
Për Italinë si shtet, si Perandori, si vend i Artit dhe Kulturës, si një nga shtetet më të zhvilluara të ...
Më tepër

Dëshironi fëmijë të lumtur? Mos i bëni përtacë

image
Fëmijët që ushtrohen në aktivitete fizike nuk janë thjesht fizikisht më të mirë, por kanë edhe një shëndet të mirë ...
Më tepër

XHELAL ZEJNELI: SHQIPONJA DYKRENORE – VËSHTRIM HISTORIK

image
Në veksilologji dhe heraldikë shqiponja dykrenore është një figurë që ndërlidhet me konceptin e Perandorisë. Supozohet se motivi i shqiponjës dykrenore ...
Më tepër

Shoqata për kulturë ''Tradita'', e themeloi Klubin letrar ''Metafora''

image
Klubi, do të funksionojë, veprojë si organ artistik i shoqatës sonë. ...
Më tepër

Dritëroi, shkroi deri në frymëmarrjen e fundit

image
Elona Agolli, vajza e shkrimtarit të madh Dritëro Agolli ka ndarë në një postim prekës në “Facebook” momentet e fundit ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 31 - 40
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër