Fillimi | Kultura shqiptare

Kultura shqiptare

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 11 - 20
image

Valter Memisha: Paradigma e gjuhës shqipe në veprën e Rexhep Qosjes

Personaliteti kombëtar e shkencor i akademikut R. Qosja nuk perceptohet i plotë pa paradigmën e gjuhës shqipe, paradigmë që shpërfaqet pandashëm në gjithë veprën e
Më tepër

Nadire Ismaili Saliu:Tek poezia ime

image
                Pa i'u ngjitur 7 kat qiellit Që të filtroj shpirtin nga mëkatet Erdha si hije me rrezet e Diellit Thonë i ...
Më tepër

Ali Asllani: Koka bën e koka vuan

image
Ali Asllani është një poet i njohur. Ali Asllani, kreu shkollën fillore në Vlorë, në Janinë shkollën e mesme, gjimnazin ...
Më tepër

Teatri Shqiptar i Shkupit e fitoi çmimin kryesor në Festivalin e Teatrove në Ferizaj

image
Shfaqja “G” e Teatrit Shqiptar të Shkupit, bazuar në veprën satirike “Gomari i Babatasit” të Gjergj Fishtës me dramatizim e ...
Më tepër

Arlinda Baftiu, fituese e edicionit të 35-të në “Takimet e Poeteshave Shqiptare”

image
Në edicionin e 35-të të poezisë “Takimet e Poeteshave Shqiptare”, ka dalë fituese poetja nga Shkupi, Arlinda Baftiu, shkruan KultPlus. Sipas ...
Më tepër

Zadie Smith: 10 rregullat e të shkruarit…

image
Në dimrin e vitit 2010, i frymëzuar nga 10 rregullat e të shkruarit nga Elmore Leonard, të publikuara në The ...
Më tepër

16 shprehjet më të bukura të shkruara ndonjëherë për librat

image
1. Një dhomë pa libra është si një trup pa shpirt. (Ciceroni) 2. Kurrë mos i beso një njëriu që s’ka ...
Më tepër

ZIJA ÇELA: I GJALLË MES SHPIRTRASH TË VDEKUR

image
Midis shumë pyetjeve që mund të bëhen, me dy po filloj. Janë ato më të epërmet, për të cilat thuhet ...
Më tepër

Ali Asllani: HAKËRRIM

image
Këtë poezi Ali Asllani e ka shkruar më 1942. Në të flitet për politikanët dhe për tregtarët e tjerë të ...
Më tepër

Shoqata “Tradita” organizoi tribunë shkencore për rolin e monumenteve historike në zhvillimin e turizmit kulturor në qytetin e Tetovës

image
Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, më 14 tetor 2017, në Galerinë e Arteve Pamore në Tetovë, organizoi Tribunën shkencore, ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 11 - 20
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër