Fillimi | Kultura shqiptare

Kultura shqiptare

first back 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 101 - 110
image

Në USHT u promovua libri ,,Feriz Guri - Uragani i UÇK-së”

Libri ,,Feriz Guri - Uragani i UÇK-së”, së bashku me dokumentarin ,,Flakadani i UÇK-së” nga autori Nusret Pllana, u promovuan sot në Universitetin Shtetëror të
Më tepër

Bektashinjtë festuan Nevruzin

image
Besimtarët bektashinj kremtuan Sulltan Nevruzin, ditëlindjen e Imam Aliut, simbolin e kësaj feje. Dita e Sulltan Nevruzit njihet në mbarë botën ...
Më tepër

Poezia është gjuha amtare e racës njerëzore

image
Që nga viti 1999, 21 marsi është shpallur nga UNESCO dita botërore e poezisë. Vendimi i marrë në kongresin e ...
Më tepër

Sot, "Dita Botërore e Lumturisë"

image
“Këndo se të kalon”. Muzika në fakt ka fuqinë të ndryshojë një ditë të keqe. Këndoni një këngë të bukur, ...
Më tepër

Violinisti Shkëlzen Doli “solli” Vjenën në Tetovë

image
Violinisti i njohur Shkëlzen Doli, nuk i fshehu emocionet e tij, që vinte për herë të parë në një qytet, ...
Më tepër

Shoqata ,,Tradita”, do të përkujtojë kolosët e kombit, Nolin, Gurakuqin dhe Konicën

image
Në akademi do të marrin pjesë studiues, njohës të mirëfilltë të cilët do të referojnë për jetën, kontributin dhe veprën ...
Më tepër

Komandant SHPATA, “rikthehet” në Tetovë

image
URAGANI I UÇK-së, së bashku me filmin dokumentar Flakadani i UÇK-së, do të promovohen në amfiteatrin e rektoratit ...
Më tepër

Dita e Verës, ditë e vërtetë dashurie për njeriun dhe natyrën

image
Dita e Verës do të festohet si një ditë e vërtetë dashurie. Dashuri për njeriun, për natyrën, për jetën. Ministria ...
Më tepër

Në Tetovë u mbajt koncerti tradicional “Pushka e Lirisë”

image
Shoqëria kulturore artistike “Jehona e Malësisë së Sharrit”, sot në Qendrën për kulturë në Tetovë, organizoi koncertin tradicional “Pushka e ...
Më tepër

Mr. sc. Hisen Xhemaili botoi monografinë "Diversiteti i Malit Sharr"

image
Ka parë dritën e botimit libri publicistik që promovon vlerat e mirëfillta dhe shumëdimensionale të Malit Sharr. Versioni publicistik, i ...
Më tepër
first back 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 101 - 110
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër