Fillimi | Kultura shqiptare

Kultura shqiptare

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 91 - 100
image

Sot, dita e monumenteve dhe vendbanimeve historike

Në nëntor 1983 Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s u rekomandonte shteteve anëtare që të shqyrtonin mundësinë e deklarimit të 18 prillit të çdo viti “dita
Më tepër

Filloi "Java e Bibliotekës" në Kosovë

image
E marta në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës nisi me edicionin e 13-të të Javës së Bibliotekës në Kosovë. Për të ...
Më tepër

“Rrno vetëm për me tregue” kalvari i vuajtjeve në gjuhën kroate

image
Át Zef Pllumi me veprën monumentale Rrno vetëm per me tregue ká lanë nji trashëgimi fort të çmueshme, kjoftë si ...
Më tepër

Poezitë e Visar Zhitit, në gjuhën kineze

image
Poezitë e Visar Zhitit janë përkthyer së fundmi edhe në gjuhën kineze, si edhe janë botuar në Kinë. Ky botim ...
Më tepër

Muzeu ''Gjergj Kastrioti Skënderbeu'', në Krujë, me sinjalistikë turistike në shqip dhe anglisht

image
Sezoni i ri turistik e gjen Muzeun Historik Kombëtar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” me sinjalistikë turistike ( shqip – anglisht ) ...
Më tepër

Libra të rinj

image
Libra të rinj të prezantuar: Eugene Ionesco “Vetmitari”, përktheu: Nasi Lera, botimet: “Dituria” Çfarë ndodh kur befas një pasuri e madhe të bie ...
Më tepër

Gramatologjia e ''like''-ut

image
«E dini se nëpërmjet linjës telefonike bëhet bartja e bacileve», thotë «gruaja e çmendur» në filmin «Sisters» (SHBA:1973), të Brian ...
Më tepër

Shoqata ,,Tradita” nga Tetova i përkujtoi Nolin, Gurakuqin dhe Konicën

image
Akademia u mbajt në nderim të 50 vjetorit të ndarjes nga jeta të Fan Nolit, 90 vjetorit të atentatit ndaj ...
Më tepër

Monografia e Dr. sc. Hamdi Mediut e rëndësishme për etnografinë, artin dhe historinë

image
Dorëshkrimi monografik i autorit  Dr. sc. Hamdi Mediut, është konceptuar në pjesë të veçanta të ndërlidhura ngushtësisht mes vete për ...
Më tepër

Libri “Edukata Estetike” i Prof. dr. Dali Emërllahut, flet për të bukurën, të mirën dhe të vërtetën

image
Autori , Prof. dr. Dali Emërllahu, thotë se ky libër, në radhë të parë, u dedikohet studentëve të fakulteteve të ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 709 | shfaqen: 91 - 100
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër