Fillimi | Kultura shqiptare

Kultura shqiptare

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 692 | shfaqen: 1 - 10
image

ZIJA ÇELA: I GJALLË MES SHPIRTRASH TË VDEKUR

Midis shumë pyetjeve që mund të bëhen, me dy po filloj. Janë ato më të epërmet, për të cilat thuhet se, kur vjen finalja, gjyqtarët
Më tepër

Ali Asllani: HAKËRRIM

image
Këtë poezi Ali Asllani e ka shkruar më 1942. Në të flitet për politikanët dhe për tregtarët e tjerë të ...
Më tepër

Shoqata “Tradita” organizoi tribunë shkencore për rolin e monumenteve historike në zhvillimin e turizmit kulturor në qytetin e Tetovës

image
Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, më 14 tetor 2017, në Galerinë e Arteve Pamore në Tetovë, organizoi Tribunën shkencore, ...
Më tepër

Shoqata për kulturë “Tradita” e organizoi edicion IV të Manifestimit kulturor “Lidhja na bashkon”

image
Shoqata për kulturë “Tradita”, më 10 qershor 2017, në Tetovë e organizoi edicionin IV me radhë të Manifestimit kulturor “Lidhja ...
Më tepër

PROGRAMI I EDICIONIT IV TË MANIFESTIMIT KULTUROR ''LIDHJA NA BASHKON''

image
                                          ...
Më tepër

Në UT u promovua libri ,,Dëshirat varen në yje”

image
Në Universitetin e Tetovës u promovua libri ,,Dëshirat varen në yje” e autores Kaltrina Sadiki. Në promovimin e këtij libri, ...
Më tepër

Shoqata për kulturë "Tradita", shpall konkurs për ndarjen e Çmimit kombëtar ,,Ali Vishko”

image
Çmimi kombëtar ,,Ali Vishko” jepet në bazë të Statutit të Shoqatës për kulturë “Tradita” - Tetovë dhe i njëjti  u ...
Më tepër

Entela Kasi: Letërsia është përmasë dhe dimension lirie

image
Në statusin e Presidentes së qendrës PEN të Shqipërisë, më lejoni t’ju shpreh mirënjohjen më të thellë për ftesën tuaj, ...
Më tepër

XHELAL ZEJNELI: POEZIA - MBRETËRI E PAVDEKSHME E SHPIRTIT

image
Shkrimi u lexua me rastin e manifestimit Dita botërore e poezisë, organizuar nga Klubi letrar Metafora të mbajtur te Oda ...
Më tepër

Klubi letrar ,,Metafora” e shënoi Ditën botërore të poezisë

image
 Me rastin 21 marsit - Ditës botërore të poezisë, Klubi letrar ,,Metafora” i themeluar nga Shoqata për kulturë ,,Tradita” nga ...
Më tepër
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 692 | shfaqen: 1 - 10
OPINION
image

STUDIM / Bashkimi kombëtar shqiptar sfidë serioze për diplomacinë e Fuqive të Mëdha

Ky punim shkencor është prezantuar në Konferencën shkencore me temë: “LIDHJA SHQIPTARE E PRIZRENIT DHE ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

38 vjet nga ndarja e çmimit Nobel për Nënë Terezën

38 vite më parë, më 17 tetor 1979, humanistja më e madhe në botë me ...
 Më tepër
image

Film në Londër dedikuar sopranos Ermonela Jaho

Opera Mbretërore e Londrës do të nis xhirimet për një film dokumentar për sopranon shqiptare ...
 Më tepër