Fillimi | Kultura shqiptare | Viti 2014 shpallet "Viti i Jeronim De Radës"

Viti 2014 shpallet "Viti i Jeronim De Radës"

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Me rastin e 200 vjetorit të lindjes së themeluesit të letërsisë dhe kulturës arbëreshe, 2014-ta shpallet "Viti i Jeronim De Radës".

Mbledhja e parë e Këshillit Kombëtar të Librit, shpall 2014 si "Viti i Jeronim De Radës", me rastin e 200 vjetorit të lindjes së themeluesit të letërsisë dhe kulturës arbëreshe.

Në nder të poetit dhe publicistit të shquar, Ministria e Kulturës Shqiptare me bashkëfinancim të Ministrisë së Kulturës së Kosovës, do të botoj veprën e plotë të Jeronim De Radës për këtë jubile.

 

Me rëndësi do të jetë edhe shpallja e Konkursit Kombëtar për të rinj deri në moshën 18 vjeç me temën “Unë, Milosao”. / KultPlus.com/

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër