Fillimi | Kultura shqiptare | LINDITË RAMUSHI DUSHKU: DO TË PRESËSH PËRHERË

LINDITË RAMUSHI DUSHKU: DO TË PRESËSH PËRHERË

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ti do të presësh përherë
për ardhjen time si pranverë
edhe kurrizi si koder do të bëhet
kur krrusur nga vitet do të jesh
zemra mund të të ngulqoj
nga malli për puthje
shtrëngim duarsh
aromë gushe
dhe sytë ngjyrë hije
sërish të njejtën ditë do të jesh
atë që mbrëmja tek ty më sjell.

Ah sa rënkime do të kishte shpirti i dashuruar
kujtuar çdo buze që puthur ish fshehtas dikur
ti do të presësh të njejtën
sikur ajo mos të kish ndodhur kurr.
Pa lë
dhe vjeshta të vij në vit dy herë
gjethe të ndryshme pemësh 
tokës do t'i hedh
të kuqe 
ca të verdha
...veç unë e njejta femër do të jem
qe vij gjithmonë 
për të pushtuar ditën e pritjes tënde.
Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër