Fillimi | Kultura shqiptare | Nadire Ismaili Saliu:Tek poezia ime

Nadire Ismaili Saliu:Tek poezia ime

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image Nadire Ismaili Saliu:Tek poezia ime

 

 

 

 

 

 

 

 

Pa i'u ngjitur 7 kat qiellit

Që të filtroj shpirtin nga mëkatet

Erdha si hije me rrezet e Diellit

Thonë i vdekuri i zgidhë fatet.

 

Nuk kisha të drejtë as të flisja ...

edhe sikur të doja nuk kisha zë !

Ndonëse banor i Tokës isha

Aty kam varrin, por unë sjam më.

 

Hyra nga dera me ca miq të tjerë

Shushurisje e fjalës ngushllime

Përqafova djalin në gjumë

E u ngjita me lot në dhomen time.

 

Hapa sirtarin dhe e kapa pendën

me letrën që bënte dashuri

Ishin si ciftet e dorrëzuara

Që nuk po sjellnin në Botë fëmijë

Mora të shkruaj por se bëja dot

Kisha shumë fjalê që si kisha thënë

Shumë të vërteta që më shponin në gjoks

Që për një ditë tjetër i kisha lënë

Bërtita aq fort sa kurrë nuk kisha bëtitur

Ashtu, ndonjë herë në shtëpinë time

Shpirti mu rrudh sa kaq kulloi gjak

Në mur u shkrua "tek poezia ime" !

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër