Fillimi | Kultura shqiptare | Arlinda Baftiu, fituese e edicionit të 35-të në “Takimet e Poeteshave Shqiptare”

Arlinda Baftiu, fituese e edicionit të 35-të në “Takimet e Poeteshave Shqiptare”

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Në edicionin e 35-të të poezisë “Takimet e Poeteshave Shqiptare”, ka dalë fituese poetja nga Shkupi, Arlinda Baftiu, shkruan KultPlus.

Sipas organizatorëve, këtë vit ishte një interesim i jashtëzakonshëm për pjesëmarrje, ku konkurruan 163 poete nga qytete të ndryshme si: Tirana, Durrësi, Shkupi, Shkodra, Tetova, Korça, Vlora, Malësia e Madhe, Ulqini, Presheva e shumë qytete nga Kosova e nga diaspora, dhe sipas rregullave të festivalit u përzgjodhën vetëm 21 poezi për t’u lexuar në festival.

Juria e Festivalit në përbërje nga Ibrahim Kadriu, kryetar i jurisë, Flora Brovina dhe Mentor Mani, përpos çmimit të parë që ka ndarë për Arlinda Baftiun, kjo juri ka ndarë çmimin e dytë për Ejonë Hasanin dhe atë të tretë për Rifidje Plaoja./KultPlus.com

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër