Fillimi | Kultura shqiptare | 16 shprehjet më të bukura të shkruara ndonjëherë për librat

16 shprehjet më të bukura të shkruara ndonjëherë për librat

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

1. Një dhomë pa libra është si një trup pa shpirt. (Ciceroni)

2. Kurrë mos i beso një njëriu që s’ka një libër me vete. (Lemony Smichet)

3. Asnjë nuk është aq besnik sa një libër. (Ernest Hamingway)

4. Librat janë një magji e lëvizshme. (Stephen King)

5. Miq të mirë, libra të mirë dhe një ndërgjegje e qetë, kjo është jeta ideale. (Mark Twain)

6. Kurrë mos i jep një fëmije një libër të cilin nuk e ke lexuar vetë. (George Bernard Shaw)

7. Ndoshta librat janë e vetmja magji e vërtetë. (Alicce Hoffman)

8. Mendo para se të flasësh, lexo para se të mendosh. (Fran Lebowit)

9. Lexova një libër një herë dhe gjithë jeta ime ndryshoi. (Orhan Pamuk)

10. Nuk mund të fle nëse jam i rrethuar nga libra. (Jorge Luis Bousqes)

11. Miku im më i mirë është ai që më dhuron një libër të cilin nuk e kam lexuar. (Abraham Lincoln)

12. Një libër i bukur kthehet në një ngjarje në jetën time. (Stendhal)

13. Një shtëpi pa libra është si një dhomë pa dritare. (Horace Mann)

14. Një libër i papërfunduar është si një dashuri e papërfunduar. (David Mitchell)

15. Ne jetojmë për librat. (Umberto Ecco)

16. S’mund të jetoj pa libra. (Thomas Jefferson)

Përktheu për Konica.al: Andreas Dushi

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër