Fillimi | Kultura shqiptare | PROGRAMI I EDICIONIT IV TË MANIFESTIMIT KULTUROR ''LIDHJA NA BASHKON''

PROGRAMI I EDICIONIT IV TË MANIFESTIMIT KULTUROR ''LIDHJA NA BASHKON''

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

 

                                                                                                P R O G R A M I


I EDICIONIT IV TË MANIFESTIMIT KULTUROR 


''LIDHJA NA BASHKON''


  

                                      139 VJET LIDHJA SHQIPTARE E PRIZRENIT

                                                    E shtunë, 10 qershor 2017 

                                                       Ora 11:00-12:00 

   Hapja solemne e manifestimit kulturor  

(Fakulteti i Arteve i UT-së - Qendra për kulturë në Tetovë)  

Ora 12:00-12:45 – pushim


KONFERENCA SHKENCORE 

“TË PERSEKUTUARIT DHE TË BURGOSURIT POLITIKË

SHQIPTARË NË REPUBLIKËN E MAQEDONISË”

 

P R O G R A MI  I  P U N Ë S 

Ora 13:00-14:30   SESIONI I PARË

 

Sesionin e drejtojnë: Xhelal Zejneli, Entela Kasi 

Hydajet Hyseni: “Lufta për liri - luftë e vërtetë për paqe të vërtetë (Shembulli i Demaçit)”

Shpëtim Pollozhani: “Vlerat kombëtare dhe kodi moral” 

Xheladin Murati: “Dhuna e pushtetit ndaj arsimit shqip dhe intelektualëve shqiptarë pas demostratave të vitit 1981” 

Ejup Ajdini:“Vrasja e dyfishtë e Sadudin Gjurës”

Entela Kasi: “Letërsia shqiptare nën diktaturë - Petro Marko” 

Tahir Hani: “Demonstratat në Kosovë në vitin 1981 dhe reflektimi i tyre në trojet shqiptare në Maqedoni në vitet 1981-1985”  

Nebi Dervishi: “Zinxhiri i përpjekjeve për liri të shqiptarëve në fushëgropën e Ohrit (1945-1990)” 

Valbona Toska: “Diskriminimi i gjuhës shqipe në institucionet shtetërore”  

Tahir Zajazi: “Korrelacioni i persekutimit dhe i burgosjeve me dhunimin e arsimit shqip nё Republikën e  Maqedonisё, prej vitit 1944 deri në vitin 1994”

Rovena Vata: “Demonstratat në Kosovë në vitin 1981 dhe reflektimi i tyre në trojet shqiptare në Maqedoni”  

Avzi Mustafa: “Diskriminimi i arsimit shqip nga viti 1945” 

14:00-14:30 Diskutime 

14:30-15:00 Pushim 

 Ora 15:00-16:30 SESIONI I DYTË 


Sesionin e drejtojnë: Salajdin Salihu, Zeqirja Idrizi 

Zeqirja Idrizi: “Ripushtimi – represioni mbi popullatën shqiptare në Maqedoni nga viti 1945” 

Salajdin Salihu: “Disidenca shqiptare dhe reflektimi i saj përtej hapësirës shqiptare” 

Xhelal Zejneli: Kalvari shqiptar - liri, të kërkuam ndër shekuj”  

Elmaz Ademi: “Përjetime nga burgu” 

Abdulla Memeti: “Universiteti i Tetovës përballë dhunës, represionit dhe terrorit të pushtetit në Maqedoni” 

Kasam Shaqirvela: “Demonstratat e Tetovës, parë nga syri i adoleshentit pjesëmarrës” 

Hamdi Mediu: “Demonstratat e vitit 1968 në Tetovë”  

Abedin Krosi: “Padrejtësitë politike dhe kulturore-arsimore ndaj shqiptarëve në RM, në periudhën e viteve 1902 – 2017” 

Besnik Rameti: "Vrasjet dhe shpërngulja e shqiptarëve të Maqedonisë nga Jugosllavia në periudhën e viteve 1944 -1961" 

Ismet Jonuzi – Krosi: “Portreti i Alishefik Ismail Spahiut”  

16:00-16:30 Diskutime 

16:30 - Përfundimi i punimeve të Konferencës shkencore 

Shënim: Leximi i kumtesave zgjat 5 - 7 minuta. Ju urojmë suksese në paraqitjen Tuaj!


Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër