Fillimi | Kultura shqiptare | Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi i përkujton patriotët e kombit: Shaban Polluzhën dhe Mehmet Gradicën

Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi i përkujton patriotët e kombit: Shaban Polluzhën dhe Mehmet Gradicën

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi i përkujton patriotët e kombit:Shaban Polluzhën dhe Mehmet Gradicën

Komandantët e shquar Shaban Polluzha dhe Mehmet Gradica 72 vjet më parë ranë në luftim me forcat ushtarake komuniste jugosllave, që po ushtronin terror shtetëror mbi popullatën shqiptare për muaj të tërë në mbarim të Luftës së Dytë Botërore.

Kryengritja e Shaban Polluzhës është kundërvënia e parë më e fuqishme kundër diktaturës dhe regjimit jugosllav në Ballkanin Juglindor.

Për nder të këtyre dy figurave historike, më 23 shkurt 2017, nën përkujdesjen time, do të mbahet një Akademi, në Teatrin Kombëtar, në orën 11:00, kështu njofton Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në profilin e tij në facebook.

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër