Fillimi | Kultura shqiptare | Leximi i literaturës klasike stimulon trurin

Leximi i literaturës klasike stimulon trurin

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image Leximi i literaturës klasike stimulon trurin

Shkencëtarët nga Universiteti në Liverpool kanë përcjellë aktivitetin e trurit të disa vullnetarëve derisa kanë lexuar pjesë të William Shakespeare, T.S. Eliot dhe shkrimtarëve tjerë klasik, përcjell “The Daily Telegraph”.

Pas kësaj i kanë ndryshuar dhe modifikuar tekstet për t’iu përshtatur gjuhës më të thjesht, moderne dhe vullnetarët i kanë lexuar përsëri, transmeton Koha.net. Informatat e mbledhura gjatë këtyre dy leximeve kanë treguar që sa më e sofistikuar është gjuha në vepra, shfaqet aktivitet më i madh në trurin e lexuesve.

Shkencëtarët kanë përcjellë se çfarë aktiviteti shkaktojnë fjalët e caktuara, ndërsa rezultatet kanë treguar që fjalët e pazakonshme dhe fjalitë e komplikuara stimulojnë trurin.

“Letërsia serioze është si raketë për trurin. Ky hulumtim ka dëshmuar fuqinë e letërsisë në ndryshimin e rrugëve mentale, krijimin e mendimeve të reja, formave dhe lidhjeve si tek të rinjtë po ashtu edhe tek personat më të moshuar”, ka thënë profesor Philip Davis.

Hulumtimi po ashtu ka dëshmuar që poezia stimulon jashtëzakonisht aktivitetin në pjesën e trurit i cili është përgjegjës për kreativitet dhe imagjinatë. /Telegrafi/

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër