Fillimi | Kultura shqiptare | Shkrimtari Ismail Kadare nderohet me çmimin “Jeronim De Rada”

Shkrimtari Ismail Kadare nderohet me çmimin “Jeronim De Rada”

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

TIRANË-Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është nderuar ditën e sotme me çmimin “Jeronim De Rada. Çmimi ju dorëzua nga ambasadori Italian Masimo Gajani. 

Në një prononcim të shkurtër për mediat shkrimtari Kadare u shpreh se ndihet i nderuar dhe i prekur për çmimin.Kadare vlerësoi figurën e De Radës duke e cilësuar si gjeniun e parë të Rilindjes dhe profet i të ardhmes së Shqipërisë.

“Jam i gëzuar, i nderuar dhe i prekur për këtë çmim që mban emrin e gjeniut të parë të Rilindjes shqiptare. Poeti ndihmoi të rilindte vendi. Kam kënaqësi të marr çmimin që mban emrin e këtij gjeniu i cili riktheu letërsinë shqiptare në orientimin evropian që ishte duke humbur. Ishte një profet i të ardhmes së Shqipërisë”- u shpreh Kadare. 

(a.n/BalkanWeb)

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër