Fillimi | Kultura shqiptare | 50 këngë konkurojnë për Festivalin e Radio Televizionit Shqiptar

50 këngë konkurojnë për Festivalin e Radio Televizionit Shqiptar

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image 50 këngë konkurojnë për Festivalin e Radio Televizionit Shqiptar

Aktualisht, RTSH po merret me përzgjedhjen e këngëve dhe formatit të sivjetmë të festivalit, ndërsa janë gjithsej 24 deri në 28 këngë të cilat do të selektohen e më pas ndahen në disa netë gjysmëfinale.

Radio Televizioni Shqiptar i ka rrëfyer faqes së festivalit Eurosong Contest se ka pranuar rreth 50 këngë për festivalin e sivjetmë të këngës në Radio Televizion. Edicioni i fundvitit është i 53-ti me radhë.

Aktualisht, RTSH po merret me përzgjedhjen e këngëve dhe formatit të sivjetmë të festivalit, ndërsa janë gjithsej 24 deri në 28 këngë të cilat do të selektohen e më pas ndahen në disa netë gjysmëfinale. Festivali i Këngës në Radio Televizion njihet si një festë e madhe që zgjat disa ditë dhe ku marrin pjes dhe ku marrin pjesë këngëtarë nga të gjitha trevat shqipfolëse.

Edhe sivjet në festival voton juria profesionale. Festivali do të mbahet në Tiranë në datat 26,27 dhe 28 dhjetor ndërsa fituesi përfaqëson shtetin shqiptar në Vjenë në maj të vitit tjetër.

Rezultati më i mirë shqiptar në këtë Eurosong Contest mbetet Rona Nishliu me këngën “Suus”, pasuar nga debutimi shqiptar në vitin 2004 kur Anjeza Shahini morri vendin e shtatë me “The image of you”. / KultPlus.com

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër