Fillimi | Kultura shqiptare | Kultura në raport me lulet

Kultura në raport me lulet

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image Kultura në raport me lulet

Te gjitha lulet janë te bukura ne mënyrën e tyre, secila në mënyrën e vet përçon një mesazh të caktuar. Mirëpo se sa kanë kulturë të dërgimit të luleve, njerëzit në vendin tonë, Luan Buqaj pronar i një dyqani të luleve në Prishtinë, tha se kohëve të fundit është vetëdijesuar opinioni dhe ka filluar të edukohet në këtë aspekt.
“Kohëve të fundit njerëzit e sidomos të rinjtë janë vetëdijesua sa i përket dërgimit të luleve. Unë mendoj që të dërgosh lule tek personi tjetër është një nivel kulturor i lartë, sepse tek populli ynë nuk ka qenë shumë e aplikuar dërgimi i luleve. Secili lloj i lules ka një lloj domethënie dhe përçon një mesazh të caktuar, andaj për secilin rast ka edhe një lloj të luleve”, tha Buqaj.
Lulet përveç që tregojnë një edukatë nga dërguesi, ato kanë domethënie të veçantë varësisht nga lloji i lules. 
Sipas Luan Buqajt, kjo është domethënia e llojeve të lules:

Gardenia:
Gardenia janë lule te bardha dhe te buta, ato rriten ne zonën tropikale dhe sub-tropikale ne zonat si: Afrika, Azia dhe Australia. Gardenia përfaqëson pastërti dhe ëmbëlsi. Dhurojani këtë lule dikujt qe juve ju pëlqen por qe nuk i keni shfaqur ndjenjat tuaja për te. 
Zogu i parajsës:

Zogu i parajsës e mori këtë emër nga forma e petaleve. Kjo lule është e gjalle dhe e egër ka siluetën e një zogu mbretëror me një shkëlqim te puplave ne maje te kokës se tij. Zogu i parajsës simbolizon lumturi gëzim dhe madhështinë. Është një lule festive dhe është një dhurate ideale për çiftet duke parashikuar te ardhmen së bashku.
Zambaku: 
Zambakët janë te formave te ndryshme dhe llojeve te ndryshme, siç mund te jete zambaku i bardhe, zambaku i luginës. Secili përfaqëson diçka te ndryshme, kështu qe zgjidhni buqetën tuaj ne përputhje me rrethanat. Zambaku i ditës simbolizon naze, zambaku i bardhe simbolizon madhështinë dhe pastërtinë ndërsa zambaku i luginës simbolizon pastërtinë dhe ëmbëlsinë. Qëndroni larg zambakut portokalli i cili simbolizon përbuzje.
Tulipanë: 
Tulipanët janë sinonim me pranverën e hershme, pasi ato janë një nga lulet e para qe rriten pas një dimri te gjate. Kjo lule vjen ne një larmi ngjyrash, si dhe është një zgjedhje ideale për çiftet qe kane kohe te gjate së bashku. Tulipani i kuq përfaqëson një deklarate dashurie ndërsa tulipani i larmishëm përfaqëson sytë e bukur.
Trëndafilat:
Do ishte ideale një buqete me trëndafil, veçanërisht nëse ju zgjidhni ato me ngjyrën e saj te preferuar. Trëndafilat shërbejnë si një deklarate dashurie dhe admirimit. Trëndafilat i kuq simbolizon dashuri te thelle, trëndafili i bardhe simbolizon dashurinë e pastër dhe te pafajshme, trëndafili roze simbolizon emocionet e buta si gëzim dhe mirënjohje, trëndafili portokalli simbolizon pasion ndërsa trëndafili i purpurt simbolizon “dashurinë me shikim te pare”. Nëse ju do bleni një buqete për një mik zgjidhni trëndafilin e verdhe i cili simbolizon vlerën e miqësisë.
Margarita:
Për te demonstruar një dashuri besnike, zgjidhni Margarita te bardhe ose te verdhe. Ajo simbolizon një dashuri te bute qe është e pafajshme dhe e pastër. Nëse doni te shtoni pak ngjyre buqetës zgjidhni Margarita me ngjyre e cila përcjell gaz.
Orkidea:
Orkide ekzotike e është buqete e përkryer për një grua te rafinuar dhe elegante. Ajo gjithashtu tregon dashuri te thelle dhe angazhim. Përveç kësaj ajo simbolizon feministet te lavdishëm te menduar dhe bukuri te pjekur. Nëse ajo ka shije te holle, ju mund te zgjidhni një orkide te holle.
Gloksinia:
Gloksinia është një lule më pak e zakonshme, por është një zgjedhje e veçantë për romantiket e pashpresa. Ajo përfaqëson dashurinë në shikim të parë, kështu dhuroni një buqetë për të treguar se sa te emocionuar ishit nga momenti qe u takuat./KultPlus.com

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër