Fillimi | Kultura shqiptare | Grubi-Badivuku master klasa me studentë francez

Grubi-Badivuku master klasa me studentë francez

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Ky paraqet një vlerësim i lartë i punës profesionale pedagogjike të këtyre dy artistëve, të cilët për një javë rresht do të ligjërojnë studentëve të klasave master të muzikës pranë kësaj Akademie prestigjioze muzikore në Paris.

Violisti Blerim Grubi dhe violinistja Sihana Badivuku nga Shkupi, për herë të dytë marrin pjesë në master klasat pranë Akademisë Internacionale e Muzikës së Kolombos në Paris. Ky paraqet një vlerësim i lartë i punës profesionale pedagogjike të këtyre dy artistëve, të cilët për një javë rresht do të ligjërojnë studentëve të klasave master të muzikës pranë kësaj Akademie prestigjioze muzikore në Paris. Dy pedagogët e universitar do të transmetojnë studentëve francez njohuritë e artit të muzikës së violinës,violës si dhe të muzikës kamertale. Krahas ligjëratave, Grubi dhe Badivuku do të mbajnë edhe një koncert në tempullin e portës mbretërore (Temple de Port-Royal),  ku  së bashku me artistë tjerë gjerman, italian, francez dhe ukrainas do të ekzekutojnë veprat e Mozart-it, Haendel-it, Beethovenn-it dhe Schumann-it. 

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër