Fillimi | Kultura shqiptare | Peçi kompozon një sonatë për Xhevahir Spahiun

Peçi kompozon një sonatë për Xhevahir Spahiun

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image Xhevahir Spahiu

Kompozitori i njohur e ka interpretuar veprën në Festivalin Ndërkombëtar pianistik “Pianodrom”. Vepra ishte premierë për festivalin ndërkombëtar pianistik.

 

Sonatën nr. 1, të quajtur “Drama e Zogjve”, kompozitori Aleksandër Peçi ia ka dedikuar poetit të madh Xhevahir Spahiu.

Kompozitori i njohur e ka interpretuar veprën në Festivalin Ndërkombëtar pianistik “Pianodrom”. Vepra ishte premierë për festivalin ndërkombëtar pianistik.

Kompozitori Peçi rrëfen se kompozimi e ka bazën tek krijimtaria e poetit të madh. “Unë ia dedikoj këtë sonatë mikut tim të ngushtë e poetit të madh rebel Xhevahir Spahiu”, tregon kompozitori i njohur Aleksandër Peçi, i cili shton se për këtë vepër referenca e tij është kabaja e Lulushit Korçë dhe e Usta Laverit Përmet.

Kompozitori Aleksandër Peçi, i cili është dhe drejtori artistik i festivalit “Pianodrom” vlerëson jo pak dhe artistët e huaj që janë prezantuar deri më tani në ditët e këtij aktiviteti. (shqiptarja.com) 

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër