Fillimi | Arsimi

Arsimi

first back 11 12 13 14 15 16 17 18 19 next gjithsej: 185 | shfaqen: 101 - 110
image

Nexhmije Pagarusha: Themelimi i Universitetit të Tetovës, lajmi më i bukur i jetës sime

Mbretëresha e këngës shqipe, Nexhmije Pagarusha, (më 19.03.2014) e shoqëruar edhe nga Edith Mihaili, soprano dhe Radije Hoxha, gazetare e Televizionit Publik të Kosovës, e
Më tepër

Këshilli Ndërakademik:Teatra, jo teatro

image
Mbledhjet e Këshillit Ndërakademik, kanë sjellë shpesh reagime nga gjuhëtarë, si dhe përfaqësues të Kongresit të Drejtshkrimit, sipas të cilëve, ...
Më tepër

Besnik Mustafaj në Lajpcig flet për stereotipet kulturore në Ballkan

image
Autorët shqiptarë, Besnik Mustafaj, Fatos Baxhaku dhe studiuesi arbëresh Matteo Mandala janë pjesë e familjes së madhe të shkrimtarëve nga ...
Më tepër

Si të mësoni lehtë dhe pa probleme?

image
Mësimi nuk duhet të jetë i vështirë, kjo është një deklaratë me të cilën bien dakord ekspertët. Mjafton pak disiplinë ...
Më tepër

Në USHT i filloi punimet Konferenca shkencore ndërkombëtare me temë “Shteti juridik dhe demokracia”

image
Në Universitetin Shtetëror të Tetovës i filloi punimet Konferenca shkencore ndërkombëtare, me temë: “Shteti juridik dhe demokracia”, e organizuar nga Fakulteti ...
Më tepër

Renditja e universiteteve sipas Reputacionit 2014, dominojnë emrat prestigjioze amerikane dhe britanike

image
Universitete nga vetëm dy shtete, SHBA dhe Britania e Madhe, plotësojnë 10 më të mirat e Renditjes së 2014-ës,  së ...
Më tepër

Shqiptarëve në Turqi nuk u lejohet të mësojnë në gjuhën shqipe

image
Nëpër shkolla publike e private, si dhe universitete mund të mësohet anglisht, frëngjisht, gjermanisht dhe italisht, por sistemi arsimor turk ...
Më tepër

Universiteti Shtetëror i Tetovës e shënoi 7 Marsin, Ditën e mësuesit

image
Universiteti Shtetëror i Tetovës, sot me një akademi solemne i nderoi të gjithë mësuesit dhe veteranët e arsimit shqip, me ...
Më tepër

Gëzuar 7 Marsin - Ditën e Mësuesit!

image
7 Marsi, Dita e arsimit dhe shkollës shqipe, e njohur si Dita e Mësuesit, shënohet si një ngjarje me rëndësi ...
Më tepër

Profesori Giovanni Scapaganini e vizitoi USHT-në

image
Profesori me renome botërore në fushën e Nutricionizmit, Dr.Giovanni Scapaganini, MD, PhD, e ka vizituar Universitetin Shtetëror të Tetovës, ku ...
Më tepër
first back 11 12 13 14 15 16 17 18 19 next gjithsej: 185 | shfaqen: 101 - 110
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër