Fillimi | Aktuale

Aktuale

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 225 | shfaqen: 161 - 180
image

Botohet monografia për Teatrin “Oda”

Në Prishtinë u shënua 10 vjetori i themelimit të Teatrit të Pavarur i cili gjatë veprimtarisë së tij ka dhënë kontribut të shquar në afirmimin
Më tepër

"Gjenerali i ushtrisë së vdekur" u shfaq në Strugë

image
Kjo shfaqje, pos përfshirjes së përgjithshme, sidomos zhvillimeve të ngjarjeve të përgjakshme në Ballkanin e trazuar të viteve të ’90-ta, ...
Më tepër

Tradita dhe modernja nga Mulliqi te Ballata

image
Ekzekutimi i veprave të këtyre dy kompozitorëve ka bërë që në këtë mbrëmje muzikore të gërshetohen muzika tradicionale dhe ajo ...
Më tepër

Këngëtarët shqiptarë i këndojnë Amerikës

image
Me një koncert falënderues për Amerikën, koncert tashmë tradicional, janë prezantuar këngëtarë të shumtë shqiptarë, pothuajse nga të gjitha trevat ...
Më tepër

Libër për vlerat e etnicitetit në veprën e Mark Krasniqit

image
Duke qenë se puna shkencore e prof. Krasniqit është një vepër që përligj pasurinë e madhe shpirtërore dhe synimin e ...
Më tepër

Pianistja shqiptare e mirëpritur në SHBA

image
“Zëri i Amerikës”, bisedoi me pianisten e cila aktualisht po përfundon doktoraturën për piano në Universitetin Shtetëror të Luizianës, gjatë ...
Më tepër

Rektori i USHT-së, Prof. dr. Vullnet Ameti mori pjesë në manifestimet kushtuar Ditës së Alfabetit në Manastir

image
Me rastin e 105 vjetorit të Kongresit të Manastirit, në të cilin u vendos për njësimin e alfabetit të gjuhës ...
Më tepër

Petro Marko, një mësim për shoqërinë

image
Një datë, që shënon 100-vitet e ditëlindjes së tij, kohë që besohet se do t'i përkujtohet me nderimin e duhur. ...
Më tepër

Në Tetovë, mbahet Panairi i artizanateve

image
Në Tetovë po mbahet panairi i artizanateve, në të cilin po marrin pjesë artizanë dhe artistë nga gjitha trojet ku ...
Më tepër

USHT e shënoi 105 vjetorin e Kongresit të Manastirit

image
Akademinë solemne e shpalli të hapur, Rektori i USHT-së, Prof. Dr. Vullnet Ameti, i cili me këtë rast tha se ...
Më tepër

Skënderaj gati për “Rapsodinë shqiptare”

image
30 grupe rapsodësh nga të gjitha trevat shqiptare, do të garojnë në festivalin tradicional për çmimin e më të mirit. ...
Më tepër

Mblidhet pas 28 vitesh një Kongres Ndërkombëtar për Arkeologjinë

image
“Ky kongres i parë është shumë i rëndësishëm për arkeologjinë shqiptare. Në vëmendje do të jetë shkolla e arkeologjisë shqiptare ...
Më tepër

“Fausti prej Tirane” mahnit prishtinasit

image
Autori i tekstit dhe bashkëregjisori i shfaqjes, Çapaliku, ka thënë për “KultPlus” se shfaqja për herë të parë është dhënë ...
Më tepër

20 Nëntori, Dita Universale e Fëmijëve

image
Sot është Dita Universale e Fëmijëve. E themeluar nga Kombet e Bashkuara në vitin 1954, Dita Universale e Fëmijëve synon ...
Më tepër

"Kosovarja këndon" vjen bashkë me festën e flamurit

image
Drejtori i Drejtorisë për Kulturë, Ronit Abdullahu, ka thënë se ky edicion do të nisë më 28 nëntor dhe se ...
Më tepër

Takim me izraelitin Amos Oz dhe Ismail Kadarenë në Bukuresht

image
Tema e takimit, "Dy anët e luftës, duke u nisur nga romanet "Pantera nga nëntoka", nga Amos Oz dhe "Darka ...
Më tepër

Tetova, shpall agjendën për shënimin e Festave të Nëntorit

image
Në prag të Festave të Nëntorit, Komuna e Tetovës ka ndërmarrë një sërë aktivitetesh për të shënuar në mënyrë institucionale ...
Më tepër

Ndrenika: Drejtorin ta zgjedhin aktorët, jo politika

image
Drejtori i teatrit të mos zgjidhet as nga ministri e as nga Kryeministri, por të jetë një komunitet artistësh me ...
Më tepër

Tablotë e Rexhep Ferrit, të ndikuara nga legjendat shqiptare

image
I pranishëm në çeljen zyrtare të krijimtarisë së tij, piktori refuzon të flasë vetë për veprat e tij, duke lënë ...
Më tepër

Libri i ri i Shaban Muratit, ''Diplomacia shqiptare në kërkim të identitetit''

image
Në qendër të analizave diplomatike vendoset objektivi profesional, shkencor dhe diplomatik, i kërkimit të një identiteti shtetëror dhe kombëtar të ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 225 | shfaqen: 161 - 180
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër