Fillimi | Aktuale

Aktuale

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 228 | shfaqen: 141 - 160
image

Ndërroi jetë poeti Abdullah Konushevci

Abdullah Konushevci lindi më 1 maj 1958 në Prishtinë. Mbaroi Fakultetin Filozofik në Prishtinë e Zagreb. Punoi në gazetën e studentëve “Bota e re” dhe
Më tepër

Besa Kokëdhima, fituese e çmimit të parë në Festivalin, "Kënga Magjike", 2013

image
Kënga “Tatuazh në zemër” e Besa Kokëdhimës është fituese e edicionit të sivjetmë “Kënga Magjike”, pasi mori numrin më të ...
Më tepër

Më 2 dhjetor në Tetovë, fillon edicioni i dytë i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove

image
Në këtë aktivitet kulturor, do të vihen në skenë gjashtë shfaqje teatrale, nga Maqedonia, Kosova dhe Shqipëria. “Publiku tetovar do ...
Më tepër

‘Hylli i Dritës’ në 100 vjet, amaneti i Fishtës dhe Pllumit

image
Adrian Ndreca: Simotrat e saja kanë reshtë së jetuemi shumë dekada ma përpara, në vitin 1944. Me mbajtë nji revistë ...
Më tepër

Diplomati austriak:Të gjithë delegatët duan të bëhen ministra në qeverinë e Ismail Beut

image
Raporti njofton edhe për tentimin për ta larguar Ismail Qemalin nga posti i zgjedhur. Qemali duhet të ketë qenë i ...
Më tepër

USHT, Komuna e Tetovës dhe SHVL-UÇK e shënuan 101 vjetorin e Flamurit

image
Në këtë Akademi, Rektori i USHT-së, Prof. Dr. Vullnet Ameti theksoi se nuk mund të mos sjellim në kujtesën tonë ...
Më tepër

Një hap në njëqindvjetorin e dytë

image
Para bustit të Zahir Pajazitit, në sheshin që mban emrin e tij, hapjen e koncertit për fëmijë e bëri “Kori ...
Më tepër

SHBA - Burgim i përjetshëm për një copë picë

image
Dënimet që e kalojnë masën janë rezultat i ligjeve që janë miratuar ose ashpërsuar gjatë 40 viteve të fundit në ...
Më tepër

Në nderim të Ditës së Flamurit, USHT organizoi Akademi solemne

image
“Të vetëdijshëm për këtë Mot të madh dhe testamentin e vet evropian, etërit themelues të Shtetit Shqiptar e zgjodhën pikërisht ...
Më tepër

Me këngë e valle nderohet Shqipëria

image
Ansambli “SHOTA”, këngëtarët Myrvete Bajrami – Haziri, Violetë Kukaj e Rizah Bytyqi, si dhe disa grupe muzikore e kanë “ndezur” ...
Më tepër

Shqiptarët më të fuqishëm se kurrë, festojnë në tri shtete

image
Cila është pozita e shqiptarëve, sot në Ballkan? Çfarë roli ka në këtë përvjetor të muajit Nëntor, ditës së flamurit, ...
Më tepër

Boletinët, një histori 100-vjeçare

image
Vrasja më 23 janar 1916 në Podgoricë, nuk ishte fundi i Isa Boletinit. Drama e Boletinëve vazhdoi.Rënia e Isës ishte ...
Më tepër

Shqiptarët sot, festojnë 28 Nëntorin-Ditën e Flamurit

image
Manifestimit qëndror në Zajaz të Kërçovës, sot i ka paraprirë Akademia solemne kushtuar Ditës së Flamurit, e organizuar nga Universiteti ...
Më tepër

Shqipëria 101 vjet Pavarësi. Krerët e shtetit Nishani, Rama e Meta në Vlorë

image
Aktivitetet e parashikuara me këtë rast përfshijnë homazhet në Varrezat e Dëshmoreve në perfieri të Tiranes dhe në Vlorë, ku ...
Më tepër

Ekspozitë në kujtim të historisë kombëtare

image
Portretet e Gjergj Fishtës, Nënës Terezë, Naim Frashërit, Pjetër Bogdanit, Hasan Prishtinës, Naim dhe Sami Frashërit, Ismail Qemajlit, Adem Jasharit, ...
Më tepër

Hapet dyqani i Albafone në Tetovë

image
Vizitoni njërin nga dyqanet e Albafone ose partnerëve dhe plotësoni kërkesën për transferim të numrit. Ju do të keni transferim ...
Më tepër

Më 28 nëntor në Zajas të Kërçovës inaugurohet Qendra Memoriale "Nëna shqiptare"

image
Ky memorial i cili do të inaugurohet në Ditën e Flamurit ngrihet me rastin e 100 vjetorit të luftërave ...
Më tepër

Urimi i Rektorit të USHT-së, Prof.Dr.Vullnet Ameti me rastin e Festës së Flamurit

image
28 Nëntori, data më e rëndësishme e kombit tonë, do të jetë përherë një datë e ndritshme, motiv frymëzimi për ...
Më tepër

Qerim Vrioni boton fjalorin e munguar të fotografisë

image
Sapo ka dalë nga shtypi libri “Fjalori i Fotografisë” i Qerim Vrionit, i cili prej vitesh njihet si një nga ...
Më tepër

Muzeu Kombëtar merr dhuratë 40 portretet e firmëtarëve

image
E megjithëse ky përvjetor i 101-të i shpalljes së Shqipërisë të mosvarme duket se do të jetë i vakët, institucioni ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 228 | shfaqen: 141 - 160
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër