Fillimi | Aktuale

Aktuale

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 225 | shfaqen: 121 - 140
image

Juria e Festivalit të RTSH-së, mbetet ''surprizë" për publikun

Ndër çiftet që do të interpretojnë përgjatë dy netëve të festivalit do të jenë: Altin Goci me Edmond Mancakun dhe Entela Zhulan, Flaka Krelani me
Më tepër

Rekord i ri i temperaturës më të ulët në Tokë

image
Sipas tyre, në një majë mali rreth 4 mijë metra të lartë në Antarktidë është regjistruar gjatë Dhjetorit temperatura e ...
Më tepër

Kemal Luci: Pse mungon shoqata e arkeologëve shqiptarë?!

image
Arkeologu Kemal Luci, drejtor i Muzeut të Kosovës, dje, gjatë promovimit të librit “Studime arkeologjike në prehistorinë e Shqipërisë” të ...
Më tepër

Portreti i malësorit

image
 Agim VUNIQI-Shikoni këta barbarë! ka thirrur çdo tiran që ka shtyrë në fatkeqësi viktimën e vet, kur më në fund ...
Më tepër

Donika Emini përfaqëson Kosovën në ‘Miss Earth 2013’

image
Mbrëmja finale e spektaklit “Miss Earth 2013” zhvillohet të shtunën (7 dhjetor), ndërsa udhëhiqet nga aktori dhe modeli britanik, Oli ...
Më tepër

Eni Vasili: Si u përfshiva në nismën e 6 personaliteteve për faljen e Nazime Vishës

image
Pse Ismail Kadare dhe Dritëro Agolli zgjodhën emisionin e Eni Vasilit për të publikuar nismën e tyre, e para e ...
Më tepër

Zgjerohet Katedra e Albanologjisë në Budapest

image
Katedra drejtohet nga prof. Dr. Etleva Lala, e cila këto ditë priti në një vizitë zyrtare konsullin e ambasadës së ...
Më tepër

“Femrat”, vazhdon rrugëtimin e suksesshem nëpër Shqipëri

image
Pas suksesit të arritur në kinematë e kryeqytetit që prej datës 14 nëntor kur nisi të shfaqet, filmi i regjisores ...
Më tepër

Në USHT i filloi punimet Konferenca shkencore ndërkombëtare “Bashkëpunimi ekonomik rajonal në procesin e globalizimit”

image
Në fjalën e tij, Rektori i Universitetit Shtetëror të Tetovës, Prof. Dr.Vullnet Ameti theksoi se kjo konferencë, që ka tubuar ...
Më tepër

Ndërron jetë Nelson Mandela, ish-presidenti i Afrikës së Jugut

image
Ndahet nga jeta ish-presidenti i parë me ngjyrë në Afrikën Jugore dhe ikona kundër aparteidit, Nelson Mandela, në moshën 95 ...
Më tepër

100 vjet histori në një ekspozitë

image
Në njëqindvjetorin e Konferencës së Ambasadorëve në Londër, historiani Mehmet Gjoshi ka ekspozuar dokumente dhe dëshmi që tregojnë se si ...
Më tepër

Promovohet libri i Bujar Dugollit për Lëvizjen studentore 1997-1999

image
Ky libër është një rrëfim i liderit të Lëvizjes Studentore të Universitetit të Prishtinës 1997-1999, lëvizje kjo e cila ...
Më tepër

Shpallen kandidaturat për çmimet letrare 2012

image
Juria e konkursit letrar kombëtar “Penda e argjendtë” ka përzgjedhur veprat konkurruese për çmimet kombëtare letrare 2012. Gjatë këtij shqyrtimi ...
Më tepër

Figurat e artit dhe letërsisë: Të falet Nazime Visha

image
Përmes një letre që u bë publike në emisionin “Studio e Hapur”, Dritero Agolli, Ismail Kadare, Inva Mula, Luljeta Lleshanaku, ...
Më tepër

Krijuesi i mrekullive poetike

image
Poezinë e këtij autori në përgjithësi, por të këtij libri – në veçanti, e shquan figuracioni i pasur, gjuha e ...
Më tepër

Sonila Meço dhe të pathënat e intervistës së Berishës

image
Edhe më herët Berisha ka folur për një fëmijëri të vështirë dhe e ka ripohuar këtë, ndërsa Sonila thotë se ...
Më tepër

Shtëpia e historisë së re të Kosovës

image
Fotografi nga Konferenca e Rambujesë, të intervistave të shumta që presidenti Rugova kishte dhënë për televizione botërore, vizitat që kishte ...
Më tepër

Ndërroi jetë poeti Abdullah Konushevci

image
Abdullah Konushevci lindi më 1 maj 1958 në Prishtinë. Mbaroi Fakultetin Filozofik në Prishtinë e Zagreb. Punoi në gazetën e ...
Më tepër

Besa Kokëdhima, fituese e çmimit të parë në Festivalin, "Kënga Magjike", 2013

image
Kënga “Tatuazh në zemër” e Besa Kokëdhimës është fituese e edicionit të sivjetmë “Kënga Magjike”, pasi mori numrin më të ...
Më tepër

Më 2 dhjetor në Tetovë, fillon edicioni i dytë i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove

image
Në këtë aktivitet kulturor, do të vihen në skenë gjashtë shfaqje teatrale, nga Maqedonia, Kosova dhe Shqipëria. “Publiku tetovar do ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 225 | shfaqen: 121 - 140
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër