Fillimi | Aktuale

Aktuale

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 228 | shfaqen: 121 - 140
image

Për respektimin e të drejtave të njeriut nuk mund të punohet me fushata

Në ditën ndërkombëtare të të drejtave të njeriut aktivistë të shoqërisë civile në Shqipëri apelojnë për angazhim sistematik dhe gjithëpërfshirje në iniciativa dhe programe të
Më tepër

Imazhi i Mitrovicës në letrat shqipe

image
Shqetësimet emocionale që ndërlidhen me temën dhe motivin e caktuar, mjaft të ndjeshëm në këtë rast, kanë bërë që disa ...
Më tepër

Ardian Klosi fali kursimet për Lëvizjen Studentore

image
Fjalët lapidare të Ardian Klosit, i panjohur në atë kohë, kur ngriti një librezë personale kursimesh në ajër dhe thirri ...
Më tepër

Juria e Festivalit të RTSH-së, mbetet ''surprizë" për publikun

image
Ndër çiftet që do të interpretojnë përgjatë dy netëve të festivalit do të jenë: Altin Goci me Edmond Mancakun dhe ...
Më tepër

Rekord i ri i temperaturës më të ulët në Tokë

image
Sipas tyre, në një majë mali rreth 4 mijë metra të lartë në Antarktidë është regjistruar gjatë Dhjetorit temperatura e ...
Më tepër

Kemal Luci: Pse mungon shoqata e arkeologëve shqiptarë?!

image
Arkeologu Kemal Luci, drejtor i Muzeut të Kosovës, dje, gjatë promovimit të librit “Studime arkeologjike në prehistorinë e Shqipërisë” të ...
Më tepër

Portreti i malësorit

image
 Agim VUNIQI-Shikoni këta barbarë! ka thirrur çdo tiran që ka shtyrë në fatkeqësi viktimën e vet, kur më në fund ...
Më tepër

Donika Emini përfaqëson Kosovën në ‘Miss Earth 2013’

image
Mbrëmja finale e spektaklit “Miss Earth 2013” zhvillohet të shtunën (7 dhjetor), ndërsa udhëhiqet nga aktori dhe modeli britanik, Oli ...
Më tepër

Eni Vasili: Si u përfshiva në nismën e 6 personaliteteve për faljen e Nazime Vishës

image
Pse Ismail Kadare dhe Dritëro Agolli zgjodhën emisionin e Eni Vasilit për të publikuar nismën e tyre, e para e ...
Më tepër

Zgjerohet Katedra e Albanologjisë në Budapest

image
Katedra drejtohet nga prof. Dr. Etleva Lala, e cila këto ditë priti në një vizitë zyrtare konsullin e ambasadës së ...
Më tepër

“Femrat”, vazhdon rrugëtimin e suksesshem nëpër Shqipëri

image
Pas suksesit të arritur në kinematë e kryeqytetit që prej datës 14 nëntor kur nisi të shfaqet, filmi i regjisores ...
Më tepër

Në USHT i filloi punimet Konferenca shkencore ndërkombëtare “Bashkëpunimi ekonomik rajonal në procesin e globalizimit”

image
Në fjalën e tij, Rektori i Universitetit Shtetëror të Tetovës, Prof. Dr.Vullnet Ameti theksoi se kjo konferencë, që ka tubuar ...
Më tepër

Ndërron jetë Nelson Mandela, ish-presidenti i Afrikës së Jugut

image
Ndahet nga jeta ish-presidenti i parë me ngjyrë në Afrikën Jugore dhe ikona kundër aparteidit, Nelson Mandela, në moshën 95 ...
Më tepër

100 vjet histori në një ekspozitë

image
Në njëqindvjetorin e Konferencës së Ambasadorëve në Londër, historiani Mehmet Gjoshi ka ekspozuar dokumente dhe dëshmi që tregojnë se si ...
Më tepër

Promovohet libri i Bujar Dugollit për Lëvizjen studentore 1997-1999

image
Ky libër është një rrëfim i liderit të Lëvizjes Studentore të Universitetit të Prishtinës 1997-1999, lëvizje kjo e cila ...
Më tepër

Shpallen kandidaturat për çmimet letrare 2012

image
Juria e konkursit letrar kombëtar “Penda e argjendtë” ka përzgjedhur veprat konkurruese për çmimet kombëtare letrare 2012. Gjatë këtij shqyrtimi ...
Më tepër

Figurat e artit dhe letërsisë: Të falet Nazime Visha

image
Përmes një letre që u bë publike në emisionin “Studio e Hapur”, Dritero Agolli, Ismail Kadare, Inva Mula, Luljeta Lleshanaku, ...
Më tepër

Krijuesi i mrekullive poetike

image
Poezinë e këtij autori në përgjithësi, por të këtij libri – në veçanti, e shquan figuracioni i pasur, gjuha e ...
Më tepër

Sonila Meço dhe të pathënat e intervistës së Berishës

image
Edhe më herët Berisha ka folur për një fëmijëri të vështirë dhe e ka ripohuar këtë, ndërsa Sonila thotë se ...
Më tepër

Shtëpia e historisë së re të Kosovës

image
Fotografi nga Konferenca e Rambujesë, të intervistave të shumta që presidenti Rugova kishte dhënë për televizione botërore, vizitat që kishte ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 228 | shfaqen: 121 - 140
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër