Fillimi | Aktuale

Aktuale

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 228 | shfaqen: 101 - 120
image

“Ballo shqiptare”, Nishani dhe zonja e parë mbledhin personalitetet

Mikpritësit e mbrëmjes gala, të organizuar në Pallatin e Kongreseve ishin vetë çifti Nishani bashkë me vajzën e tyre, të cilët i uruan mirëseardhjen personaliteteve
Më tepër

Vepra e artistit kosovar regjistrohet në Librin e Ginisit

image
“Mozaiku i vlerave”, vepër e rrallë artistike e autorit Don Dominik Qerimi përurohet të shtunën në Gjilan. Qerimi deklaroi për ...
Më tepër

Sonte 10 kompozitorë në “Ditët e Muzikës Kosovare 2013”

image
Kompozitori Reshat Randobrava nga Shoqata e Kompozitorëve të Kosovës tha për KosovaLive360 se festivali ka arritur sukses të madh, përmes ...
Më tepër

Të hënën fillon edicioni i 12-të i Festivalit “Një Botë”

image
Nga 95 filma sa kanë konkuruar janë përzgjedhur 34 filma dokumentarë që trajtojnë të drejtat e njeriut në shumë vende ...
Më tepër

Letërsia në media brengë e krijuesve letrarë

image
“Letërsinë dhe mediet i bën bashkë gjuha, përkatësisht fjala nëpërmjet së cilës përcillet mesazhi deri te marrësi. Për aq sa ...
Më tepër

Kur poetët dalin në barrikada

image
“Ajo që më pëlqen shumë në Ukrainë është se njerëzit tani thonë, nuk kam kohë se do të shkoj në ...
Më tepër

19 Vjet USHT, përkujtohet Rektori Historik Prof.Dr.Fadil Sulejmani

image
Me këtë rast, Rektori i USHT-së, Prof. Dr. Vullnet Ameti në fjalën e tij drejtuar të pranishmëve theksoi se ...
Më tepër

Në hapësirat e Rektoratit u hap ekspozita kolektive me rastin e 19 vjetorit të themelimit të USHT-së

image
Të pranishmëve, me fjalë rasti u drejtua dekani i Fakultetit të Arteve, Prof. Dr. Muhamer Sadiku, i cili tha se ...
Më tepër

Si të depolitizohet kultura ?!

image
“Çdo politikë duhet të gjejë inspirimin në vetë kulturë”, tha Stock, duke e inkurajuar ministrin dhe institucionet qendrore e lokale ...
Më tepër

Rindërtohet Kulla e Azem Bejtës

image
Bivolaku ka thënë se faza e parë e projektit për ndërtimin e kullës si objekt, ka pasur koston prej 56 ...
Më tepër

Stupcat rikthehen në RTK

image
Grupi i njohur humoristik është duke përgatitur skeçe për natën e Vitit të Ri 2014. Ata do të prezantohen në ...
Më tepër

Foto e rrallë e Ismail Qemalit me 6 fëmijët e tij

image
Të gjithë e njohim Ismail Qemalin si krijuesin e shtetit shqiptarë i cili me 1912 e shpalli Pavarësinë e Shqipërisë ...
Më tepër

“Lekë Matranga, njeri koha vepra” fitues i çmimit “Lumo Skëndo”

image
Juria ka përzgjedhur pesë botimet më të mira si, albumi “100 Vjet Pavarësi Kombëtare” nga Aleksandër Meksi, shtëpia botuese “Eugen”, ...
Më tepër

Mblidhen kokat shqiptare për të evokuar jubileun e Kuvendit të Bujanit

image
"Ky Kuvend është mbajtur, para shtatëdhjetë vjetësh, përkatësisht më 31 dhjetor 1943 dhe 1, 2 janar 1944, në Kullën e ...
Më tepër

Këngëtari Xhemajl Berisha nderohet në Shkodër

image
Shoqata e ka nderuar me mirënjohje Berishën me motivacioni “kultivues i këngës dhe i ruajtjes së traditës kombëtare dhe bashkëpunim ...
Më tepër

Thomai: Ndryshimet në gjuhësi janë vetëm propozime të Këshillit

image
Pas takimit të akademikëve  në Prishtinë, në mjediset e  Qendrës Leksikografike-Enciklopedike të Akademisë së  Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, ...
Më tepër

Kosova e Shqipëria bashkëpunim reciprok në bibliotekari

image
Në Prishtinë ka hapur punimet Konferenca “Bibliotekat Kombëtare – Kujtesa Kombëtare – Koleksionet Kombëtare”, ku për dy ditë studiuest të ...
Më tepër

Testamenti i Aleksandrit të Madh: Unë jam Ilir

image
Në letrën e dërguar shkodranëve, Aleksandri i Madh shkruan: Unë Aleksandri, bir i Filipit, mbretit të maqedonasve, mishërim i monarkisë, ...
Më tepër

Në Beograd sot promovohet libri me poezitë e Ali Podrimjes

image
Promovimi në Beograd bëhet me qëllim të mbështetjes së procesit të normalizimit të marrëdhënieve midis Beogradit e Prishtinës, kurse donator ...
Më tepër

Në Universitetin Shtetëror të Tetovës u prezantua WikiAlbania

image
Qëllimi i WikiAkademisë Shqiptare dhe i turneut që ata realizojnë në vendet ku flitet dhe mësohet shqip është të që ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 228 | shfaqen: 101 - 120
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër