Fillimi | Aktuale

Aktuale

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 225 | shfaqen: 81 - 100
image

Alfabeti Shqip lansohet për iPad dhe iPhone

Nëse ju keni një iPad apo iPhone atëherë fëmijët tuaj do të kenë rastin të mësojnë alfabetin në një mënyrë të re dhe interaktive me
Më tepër

Haziri: Heronjtë na mësuan se duhet t’i luftojmë padrejtësitë

image
Me akademinë  solemne kushtuar dëshmorëve të janarit, Rexhep Mala e Nuhi Berisha, në 30-vjetorin e rënies së tyre, të dielën ...
Më tepër

Ndizet flakadani i “Flakës së Janarit 2014”

image
Është ndezur flakadani para Teatrit të Qytetit në Gjilan që simbolizon sakrificën e dëshmorëve të kombit, Rexhep Mala e Nuhi ...
Më tepër

Mbledhja e dy qeverive Shqipëri- Kosovë, ja angazhimet në kulturë

image
Me rastin e mbledhjes së përbashkët mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë, ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro u takua me ministrin Memli ...
Më tepër

Filloi rikonstruimi i objektit të Teatrit Shqiptar në Shkup

image
Pas rikonstruimit në këtë objekt në mënyrë të pavarur do të punojë Teatri shqiptar, ndërsa ansambli i teatrit turk do ...
Më tepër

Gjilani gjatë janarit do të zhvillojë disa ngjarje kulturore

image
Manifestimi shumëkulturor sivjet do të nisë më 11 janar dhe do të përfundojë pas njëzet ditësh, është bërë me dije ...
Më tepër

Mbi 10 milionë vizitorë në Kompleksin Memorial në Prekaz

image
Për 14 vjet të pasluftës, Kompleksin Memorial në Prekaz, pjesë e të cilit janë kompleksi i varrezave të dëshmorëve të ...
Më tepër

Kalendari 2014 i njëjtë me kalendarin 1986

image
Kush ka ende një Kalendar, apo një axhendë të vitit 1986-të, mund ta përdorë edhe gjatë ditëve të vitit 2014-të. ...
Më tepër

Spektakle natyrore dhe evente të astronautikës në 2014

image
Viti i Ri nis me një sensacion: më 20 janar do të zgjohet sonda europiane e kometës Rosetta.Që prej dhjetë ...
Më tepër

Parashikimet e Nostradamusit për Vitin 2014

image
Inxhinieri nga Ukraina Aleksander Lazarev zbuloi për publikun botëror parashikimet e Nostradamusit për vitin e ri 2014. Sipas Lazarev, Nostradamus ...
Më tepër

Ngjarjet kulturore në 365 ditë, Elhaida Dani dhe Besa Kokëdhima, këngëtaret më të mira të vitit

image
Për një vit radhazi në vendin tonë ka pasur disa aktivitete të rëndësishme kulturore. Ato më të rëndësishmet po i ...
Më tepër

“Heshtja e eshtrave” rrëfimi emocional për të pagjeturit

image
Lotët, rrëfimet rrëqethëse, zhgënjimet, akuzat e familjarëve të të pagjeturve në Kosovë dhe pamjet tronditëse të kufomave të shqiptarëve gjatë ...
Më tepër

USHT organizoi tribunën shkencore me temë “Kundër dhunës për paqe dhe bashkëjetesë në Maqedoni”

image
Në këtë tribunë, të pranishëm kanë qenë përfaqësues të Ministrisë së Punëve të Brendshme, përfaqësues të zyrës së Avokatit të ...
Më tepër

Krishtlindje me vegimet tronditëse të një humoristi

image
Visar Zhiti  S’ka shumë që iku përgjithmonë nga kjo jetë aktori i humorit, Gjosho Vasija, duke lënë pas jehonën e një ...
Më tepër

Grupi KOHA ndau shpërblimet “Rexhai Surroi” për letërsi e gazetari

image
Të pranishmit i përshëndeti drejtorja dhe pronarja e Grupit KOHA Flaka Surroi. Ajo duke folur për Shpërblimet e Grupit KOHA ...
Më tepër

Ekspozitë e fotografive të mjeshtrit shqiptar

image
Shan Pici radhitet krahas emrave të mëdhenj e të njohur të fotografisë si: Marubët, Jakovët e Raboshët. Me aparatin e ...
Më tepër

Lamtumira e fundit: Emrat që "mori" 2013-a

image
Revista "Time", duke përkujtuar disa nga njerëzit më me ndikim dhe tepër kontradiktorë, të cilët u ndanë nga jeta këtë ...
Më tepër

“Ballo shqiptare”, Nishani dhe zonja e parë mbledhin personalitetet

image
Mikpritësit e mbrëmjes gala, të organizuar në Pallatin e Kongreseve ishin vetë çifti Nishani bashkë me vajzën e tyre, të ...
Më tepër

Vepra e artistit kosovar regjistrohet në Librin e Ginisit

image
“Mozaiku i vlerave”, vepër e rrallë artistike e autorit Don Dominik Qerimi përurohet të shtunën në Gjilan. Qerimi deklaroi për ...
Më tepër

Sonte 10 kompozitorë në “Ditët e Muzikës Kosovare 2013”

image
Kompozitori Reshat Randobrava nga Shoqata e Kompozitorëve të Kosovës tha për KosovaLive360 se festivali ka arritur sukses të madh, përmes ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 225 | shfaqen: 81 - 100
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër