Fillimi | Aktuale

Aktuale

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 228 | shfaqen: 61 - 80
image

Tetova feston 6 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Në Qendrën për Kulturë në Tetovë, me rastin e 6 vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, u mbajt koncert festiv. Ky aktivitet kulturor u organizua
Më tepër

SHBA-të urojnë Kosovën për 6-vjetorin e pavarësisë

image
Në një deklaratë për shtyp, Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry thotë se në emër të Presidentit Obama dhe të ...
Më tepër

Festimet për përvjetorin e gjashtë të pavarësisë nisin nesër

image
Nën organizim të Qeverisë së Republikës së Kosovës, në Prishtinë dhe qytetet tjera të Kosovës, si dhe në të gjitha ...
Më tepër

NEWBORN me pamje të re për 6 vjetorin e pavarësisë

image
Ideatori i obeliskut të pavarësisë, Fisnik Ismajli ka shpalosur dizajnin e ri të NEWBORN-it, i cili me rasin e 6 ...
Më tepër

Nora Istrefi zhvishet në skenë

image
Këngëtarja Nora Istrefi, e cila mban epitetin si femra më seksi e skenës, këtë e dëshmon edhe në koncertet që organizon. ...
Më tepër

Rita Ora me këngë në gjuhën shqipe

image
Ka treguar se shumë shpejt do të vijë në Kosovë. E gjithashtu ka njoftuar se është duke punuar një këngë ...
Më tepër

Një shqiptar kandidon për në Kongresin Amerikan

image
Shqiptari Emin Eddie Egriu është kandidat për nëKongresin Amerikan. Diaspora shqiptare i bën apel të gjithë shqiptarëve kudo që ndodhen, “të ...
Më tepër

Lamtumirë Vaçe Zela!

image
Familjarë, miq, kolegë, drejtuesit më të lartë të shtetit, përfaqesues të gjithë spektrit politik, trupi diplomatik i akredituar në Shqipëri, ...
Më tepër

“Sochi 2014”, kalimi përshëndetës i atletëve shqiptarë

image
Lojërat Olimpike Dimërore në Sochi nisën sot në orën 17:15 me orën tonë. Në ceremoninë hapëse në stadiumin Olimpik Fisht, ...
Më tepër

Mërgata i jep lamtumirën e fundit Vaçe Zelës

image
Trupi i pajetë i artistes sot transportohet nga Aeroporti i Cyrihut për në Aeroportin e Prishtinës. Atje do t`i bëhen ...
Më tepër

Shtëpia e Vaçe Zelës do të shndërrohet në muze

image
Kryetari i Bashkisë së Lushnjës, Fatos Tushe, ka deklaruar se shtëpia e Vaçe Zelës do të shndërrohet në muze. Shtëpia ...
Më tepër

Hysni Zela: Brenga e Vaçes, të vinte një ditë në Shqipëri

image
Vëllai i artistes së madhe, Hysni Zela ka rrëfyer për mediet shqiptare për amanetin e fundit të këngëtares së madhe ...
Më tepër

Papunësia e të rinjve, problemi që duhet ta zgjidhë Europa

image
Sipas përfundimeve të një raporti ndërkombëtar, paaftësia e kompanive, institucioneve arsimore dhe të rinjve për të kuptuar njëri-tjetrin është një nga ...
Më tepër

4 shkurti, Dita Botërore kundër Kancerit

image
8,2 milionë njerëz vdesin nga kanceri çdo vit kudo në botë dhe 1,2 milionë prej këtyre janë në Azinë Jug-lindore, ...
Më tepër

Komuna e Prishtinës fillon përgatitjet për gjashtë vjetorin e pavarsisë së Kosovës

image
Këtë vit shënohet gjashtë vjetori i pavarësisë së Kosovës, dhe kjo ngjarje do të festohet në mënyra të ndryshme nga ...
Më tepër

Kadare boton romanin e panjohur të 1958-ës

image
Lajmi bëhet i ditur nga botuesi i tij, Bujar Hudhri, me rastin e 78-vjetorit të ditëlindjes së shkrimtarit. ...
Më tepër

1700 libra Mitrovicës për 17 Shkurtin

image
Shoqata Humanitare "Dora e Vendlindjes" me seli në Cyrih për festën e 17 Shkurtit do t'i dhurojnë 1700 libra në ...
Më tepër

Libri i Tupes “Mos ik o ma”, në skenën e Teatrit Metropol

image
“Mos ik o ma” i drejtohet nënës, përkthyesi dhe publicisti Edmond Tupja në librin e tij. Një libër që na ...
Më tepër

Rugova solli një frymë të re në letrat shqipe

image
Fatmir Sejdiu, ish presidenti i Kosovës, Rugovën e ka kujtuar me veçantinë e tij të madhe, që krahas shkrimeve të ...
Më tepër

Zejnullahu, fitues i çmimit blerës të “Penelit të Flakës”

image
Zejnullah Zejnullahu ka marrë çmimin kryesor në kuadër të “Penelit të Flakës”, i cili është një nga shtyllat e Manifestimit ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 228 | shfaqen: 61 - 80
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër