Fillimi | Aktuale

Aktuale

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 225 | shfaqen: 41 - 60
image

8 Marsi në Tetovë, me aktivitete dhe protestë për barazi gjinore

Me rastin e 8 Marsit – Ditës Ndërkombëtare të gruas, Komuna e Tetovës e shënoi me një sërë aktivitetesh me qëllim që ky manifestim të
Më tepër

8 Marsi, deputetet e trevave shqiptare "pushtojnë" Kuvendin e Shqipërisë

image
Kuvendi i Shqipërisë është “pushtuar” sot nga gratë deputete të trevave shqiptare. Në një seancë të veçantë në kuadër të ...
Më tepër

12-vjeçari së shpejti i verbër, realizon udhëtimet e tij të ëndrrave

image
Një histori e trishtueshme por edhe mallëngjyese, ajo e Louis Corbett, një djali 12-vjeçar nga Zelanda e Re. Ai ka ...
Më tepër

Sot 8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e gruas

image
Në mbarë botën, institucione të ndryshme përpos shënimit të festave tjera edhe organizimit të 8 Marsit-Ditës së Gruas,  i kushtojnë ...
Më tepër

Radio Evropa e Lirë, feston 15 vjetorin themelimit

Radio Evropa e Lirë, programi në gjuhën shqipe sot feston 15 vjetorin e themelimit të saj. REL ka nisur punën ...
Më tepër

“Epopeja e UÇK-së” ndryshoi historinë tonë

image
Veprimtari i shquar i çështjes kombëtare, Adem Demaçi, ka thënë se “Epopeja e UÇK-së” është epopeja më e madhe që ...
Më tepër

16 vite nga rënia heroike e familjes Jashari

image
Familjet që dhanë kontribut të jashtëzakonshëm për liri i nderon secilin komb, por jo të gjitha kombet kanë madhështi të ...
Më tepër

Numri i parë i revistës "Time"

image
Revista “Time” doli për herë të parë në shtyp më 3 mars të vitit 1923 në New York. Krijuesit e ...
Më tepër

Konfirmohen eshtrat e Isa Boletinit

image
Rezultojnë të vertetë eshtrat e heroit kombëtar Isa Boletini. Tashmë analizat gjenetike-molekulare në Strazburg e kanë dhënë përgjigjen se mes ...
Më tepër

Krizë? Ja se si mos të përfundoni në rrugë

image
Kriza duket se nuk do të ketë fund, madje edhe më të guximshmit po dorëzohen: në këto kohë është e ...
Më tepër

Studimi: Nënat që punojnë ndiejnë dyfishin e fajit ndaj familjes dhe punës

image
Të bekuara me fëmijë dhe me një karrierë jashtë shtëpisë, mamatë që punojnë duket sikur kanë gjithçka. Por në fakt ...
Më tepër

Doli numri më i ri i “Kosovares”, me Mirjeta Shalën

image
Doli në shitje numri më i ri i revistës “Kosovarja. Në këtë numër mundë të lexoni intervista, rrëfime, biseda nga ...
Më tepër

Kuba vë në dispozicion të studiuesve amerikanë rreth 2 000 dokumente për Heminguejin

image
Telegrami që njoftonte marrjen e çmimit Nobel për Letërsinë nga romancieri amerikan Ernest Hemingueji bën pjesë në rreth 2 000 ...
Më tepër

Fishekzjarret përmbyllin zyrtarisht 6 vjetorin e Pavarësisë

image
Spektakli i hedhjes së fishekzjarreve që krijoi një atmosferë të jashtëzakonshme, ka përmbyllur zyrtarisht festimet për 6 vjetorin e Pavarsisë ...
Më tepër

Gëzuar gjashtëvjetorin e Pavarësisë

image
  Me lejoni që në emër të Shoqatës për Kulturë dhe Art “TRADITA”, t’ Ju përcjell urimet më të përzemërta për ...
Më tepër

Zëri i tenorit Hushi jehoi në gjashtë vjetorin e Pavarësisë

image
ëri i tenorit Agim Hushi ka jehuar sonte në njërën prej sallave Hotelit “Swiss Diamond” në Prishtinë, ku ka interpretuar ...
Më tepër

Lëvizja Qytetare "Zgjohu" shënoi "Ditën e Plisit"

image
Lëvizja Qytetarë "ZGJOHU", në bashkëpunim me kompaninë e telefonisë celulare Albafone, për nder të gjashtë vjetorit të pavarësisë së Kosovës, ...
Më tepër

Tetova feston 6 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

image
Në Qendrën për Kulturë në Tetovë, me rastin e 6 vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, u mbajt koncert ...
Më tepër

SHBA-të urojnë Kosovën për 6-vjetorin e pavarësisë

image
Në një deklaratë për shtyp, Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry thotë se në emër të Presidentit Obama dhe të ...
Më tepër

Festimet për përvjetorin e gjashtë të pavarësisë nisin nesër

image
Nën organizim të Qeverisë së Republikës së Kosovës, në Prishtinë dhe qytetet tjera të Kosovës, si dhe në të gjitha ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 225 | shfaqen: 41 - 60
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër