Fillimi | Aktuale

Aktuale

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 228 | shfaqen: 21 - 40
image

Shpenzim Beadini: Aktivitetet e fshehta ekonomike përbëjnë një fakt në jetën tonë të përditshme

Aktivitetet e fshehta ekonomike përbëjnë një fakt në jetën tonë të përditshme, me këtë rast organet shtetërore duhet të angazhohen për t’i mbajtur nën kontroll
Më tepër

SHVL-UÇK, do të organizojë Manifestimin tradicional “Pranvera e Dinjitetit”

image
Me rastin e katërmbëdhjetë vjetorit të UÇK-së, Brigadës 112, “Mujdin Aliu”, Shoqata e Veteranëve të Luftës e UÇK-së, do të ...
Më tepër

8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas

image
Në emër të Shoqatës për kulturë dhe art “Tradita” dhe portalit: www.tradita.org, Gruas Shqiptare, ia urojmë 8 Marsin. Gëzuar ! ...
Më tepër

Shtatë Vjet Pavarësi

image
Përvjetori i shtatë i Pavarësisë së Kosovës, të martën do të nis me homazhe te varrezat, dhe, sipas Vehbi Miftarit, ...
Më tepër

Një ditë kaq e bukur Shën Valentin . . .

image
Në Evropë, Shën Valentini festohet duke dërguar kartolina, lule, çokollata dhe dhurata të tjera. Në Danimarkë dhe Norvegji, Shën Valentini ...
Më tepër

Qendra Evropiane SN7:Vullnetarizmi,shprehje e lirisë individuale në interes të përgjithshëm

image
5 Dhjetori është Dita Ndërkombëtare e Vullnetarizmit (DNV), e caktuar nga Asambleja e Përgjithshme OKB-së më vitin 1985. Kjo ditë ...
Më tepër

Manastiri përkujtoi Sami Frashërin

image
Instituti i Trashëgimisë Kulturore dhe Shpirtërore të Shqiptarëve-Shkup në bashkëpunim me Muzeun e Manastirit dhe Instituin Albanologjik në Prishtinë, ditë ...
Më tepër

SHBA, lindja e një kombi, përtej mitit

image
“Revolucioni ka ndodhur përpara se të fillonte lufta”, shkruante John Adams, presidenti i dytë i SHBA pas George Uashingtonit. “Revolucioni ...
Më tepër

Rektori i USHT-së, Prof. Dr.Vullnet Ameti uron SHBA-të për Ditën e Pavarësisë

image
Rektori i Universitetit Shtetëror të Tetovës, Prof. Dr.Vullnet Ameti në emër të studentëve dhe stafit akademik të Universitetit Shtetëror të ...
Më tepër

Shoqata "Tradita" ua uron muajin e shenjtë të Ramazanit

image
Sot, në të gjithë globin më shumë se 1 miliardë myslimanë fillojnë muajin e Shenjtë të Ramazanit. Liderët fetarë nga ...
Më tepër

Pse duhet të tregohemi “të mençur” me mediat sociale

image
Tashmë është shndërruar në praktikë standarte për gazetarët që t’u drejtohen mediave sociale kur bëhet fjalë për lajmet e orës ...
Më tepër

Java e letërsisë spanjolle në Ditën e Librit

image
Në çdo 23 Prill, që nga viti 1930, në Spanjë organizohet një lexim publik i kryeveprës së Miguel De Cervantes, ...
Më tepër

USHT e shënoi Ditën Ndërkombëtare të Sportit

image
Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Sportit për Paqe dhe Zhvillim, Universiteti Shtetëror i Tetovës, në bashkëpunim me Komitetin Olimpik ...
Më tepër

“Tradita” nga Tetova dhe “European Link Center” nga Gostivari, apelojnë: “Mos dil, s’ke për kë voton”

image
Me moton: “Mos dil, s’ke për kë voton”, kampanjës së Shoqatës për Kulturë dhe Art “Tradita”, i  është bashkëngjitur edhe organizata ...
Më tepër

Zgjedhjet presidenciale 2014?! Mos dil... S’ke për kë voton!

image
  Të nderuar qytetarë... Vëllezër e motra...   Përgjegjësia që kemi ndaj të tashmes dhe të ardhmes së fëmijëve tanë, nuk na lë ...
Më tepër

Në Tetovë, "Një ditë me biçikleta"

image
Me rastin e Ditës së pranverës, në organizim të Këndit Amerikan në Tetovë dhe në bashkëpunim me USHT-në dhe Komunën ...
Më tepër

Dita Ndërkombëtare e Lumturisë

image
Sot është Dita Ndërkombëtare e Lumturisë. Kjo ditë ka për qëllim të vërë në pah se lumturia është qëllim themelor ...
Më tepër

Meshkujt në Kosovë duan bashkimin me Shqipërinë më shumë se femrat

image
Qendra Kosovare për Studime Gjinore prezantoi sot në Universitetin Europian të Tiranës rezultatet paraprake të një studimi mbi çështjet sociale ...
Më tepër

Tetova organizoi koncertin madhështor, "Pushka e Lirisë"

image
 Shoqëria Kulturore Artistike, “Jehona e Malësisë së Sharrit”,  me rastin e trembëdhjetëvjetorit të luftës së vitit 2001, në Qendrën për ...
Më tepër

Rektori i USHT-së, Prof. Dr.Vullnet Ameti mori pjesë në manifestimin tradicional ,,Pranvera e dinjitetit”

image
Rektori i Universitetit Shtetëror të Tetovës, Prof. Dr.Vullnet Ameti mori pjesë në manifestimin tradicional ,,Pranvera e dinjiteti”, që u mbajt ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 228 | shfaqen: 21 - 40
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër