Fillimi | Aktuale

Aktuale

first back 11 12 next gjithsej: 225 | shfaqen: 201 - 220
image

Pas 11 vjetësh “Kolonia e Artistëve” mund të finalizohet në 2014

Piktorja Zake Prelvukaj, e cila është në mesin e artistëve që kanë aplikuar që t’u ndahet hapësira punuese në “Koloninë e Artistëve”, ka thënë se
Më tepër

Në Shkodër, fillon sot Festivali i 51-të mbarëkombëtar i këngës për fëmijë

image
Sipas drejtorit artistik të festivalit, Kujtim Alija, për të mbërritur në naten e parë të këtij festivali, është dashur një ...
Më tepër

Pavioni gjerman ne panairin e librit ”Tirana 2013”

image
Pavioni gjerman ne panairin e librit ”Tirana 2013” - një koktej informacioni për të studiuar në Gjermani dhe për t'u ...
Më tepër

Poetja nga Republika e Shqipërisë, Fatjona Geci, promovoi librin e saj më të ri ,,Duke pritur ëndrrën”

image
Para një numri të konsiderueshëm pjesëmarrësish, Haki Fazliku, drejtor i Qendrës për kulturë, theksoi se vepra që sot e promovojmë ...
Më tepër

Shënime pelegrini

image
Shkrimtari Dashnor Kokonozi i ndoqi një copë herë të gjatë hapat e Peshkopit pa e ditur me siguri se në ...
Më tepër

Bektashinjtë festojnë sot Ditën e Hashurës

image
Festa e hashures është dita e dhjetë dhe e fundit e kalvarit të nipit të dytë të Muhamedit, imamit të ...
Më tepër

Dita Starova Qerimi organizon ekspozitën VITALITETI I FENOMENOLOGJISË

image
Universitetin Amerikan College në Shkup. Ka diplomuar për pikturë në Akademinë e Arteve në Shkup, ku po ashtu ka ...
Më tepër

Një '' film'' për bisedimet Kosovë – Serbi

image
Në film janë paraqitur momente nga procesi negociator për dy nga marrëveshjet e arritura, të marrëveshjes së IBM-it dhe atë ...
Më tepër

Pasaporta e Mbretnisë Shqiptare ne vitet 1920-1930

image
Pasaporta e Mbretnisë Shqiptare të viteve 1920-30, përveç se ka qenë e shkruar në gegërishte ka pasur edhe fjali shumë ...
Më tepër

Festivali shqiptar në Nju-Jork, ura që lidhë vendlindjen me diasporën

image
Në kuadër të aktiviteteve që po zhvillohen në kuadrin 28 Nëntorit 1912 – Ditës së Flamurit – Shpalljes së Pavarësisë ...
Më tepër

Përurohet romani ‘Missing’ i Bashkim Hoxhës, thirrje për reflektim

image
I përuruar në Tiranë, ky roman i sigluar nga shkrimtari Hoxha, bëri bashkë njerëzit e librit, miq e bashkëpunëtorë të ...
Më tepër

Shpallet audicioni për “Kosovarja këndon”

image
Sipas njoftimit, këngët do të interpretohen live me përcjellje të orkestrës profesionale AKV “Kastriotët” me formacion të zgjeruar. Këngëtarët mund ...
Më tepër

Del në dritë dorëshkrimi i Kanunit i At Shtjefën Gjeçovit

image
Një fletore në të cilën është shënuar e gjithë puna në kodifikimin e Kanunit. Në këtë 80 vjetor të botimit ...
Më tepër

Neruda nuk është helmuar nga Pinocheti

image
Raporti, i publikuar të premten nga ekspertë të Kilit dhe ndërkombëtarë, thekson se hetimet e vdekjes së Nerudës “nuk kanë ...
Më tepër

Policia serbe i konfiskon abetaret shqiptare në Preshevë

image
Lidhur me këtë ndërhyrje të paskrupullt të inspektorëve serbe ka reaguar edhe Ragmi Mustafa, kryetar i Preshevës, sipas të cilit ...
Më tepër

Rektori i USHT-së, Prof. Dr. Vullnet Ameti në Akademinë përkujtimore për Dëshmorin e Kombit Afrim Zhitia

image
Rektori, Prof.dr.Vullnet Ameti: Ndjehem i respektuar, që në emër të Universitetit Shtetëror të Tetovës, t’Ju përshëndes në këtë përvjetor, të ...
Më tepër

Panairi i Librit kumton: Pirateria dhe informaliteti po vrasin librin

image
Qëllimi i Shoqatës së Botuesve Shqiptarë është sensibilizimi i shoqërisë shqiptare. Sipas kryetarit të SHBSH, të gjithë bashkë mundemi t’i ...
Më tepër

Nobel 2013 për Letërsinë, Kadare në krye të listës

image
Kritikë dhe shkrimtarë botërorë shprehen për trofeun e Nobelit, që shpallet të enjten e ardhshme. Midis të preferuarve, emrat më ...
Më tepër

Pelinku, Familja: La amanet të mos mbanim zi

image
Në grahmat e fundit, pranë aktores është gjetur e bija, Ora dhe mbesa e saj, Heda. Një mbrëmje më parë, ...
Më tepër

Lamtumirë zysh Drita Pelinku! Homazhe për “Artisten e Merituar”

image
Aktorja e vlerësuar me titullin “Artiste e Merituar”, “Mjeshtre e Madhe e Punës” e çmime të shumta, numëron role pa ...
Më tepër
first back 11 12 next gjithsej: 225 | shfaqen: 201 - 220
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër