Fillimi | Aktuale

Aktuale

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 225 | shfaqen: 181 - 200
image

Prurje të reja në “Kënga Magjike”, 2013

Në kuadër të Javës së Dhjetë të festivalit “Kënga Magjike” që po mbahet në Shqipëri janë prezantuar edhe 5 këngë konurruese.Netët gjysmëfinale të festivalit do
Më tepër

Shoqëria bjeshkatare “SYTË E SHARRIT” nga Tetova, organizon MARSHIN E FLAMURIT 2013

image
Marshi do të realizohet më 24 Nëntor 2011 (e diel), në relacionin: Tetovë - Sellcë - Guri i Kuq. Tubimi i ...
Më tepër

Shkrimtarja shqiptare Anila Wilms i sjell publikut gjerman historinë e Shqipërisë së viteve 20-të.

image
Me librin „Das albanische Öl, oder Mord auf der Straße des Nordens“, në shqip "Nafta shqiptare, apo vrasja në rrugën ...
Më tepër

Luljeta Lleshanaku, autorja më e mirë e Panairit të Librit

image
Panairi i librit ka rikthyer çmimin e librit më të mirë për fëmijë i cili i është dhënë autorit të ...
Më tepër

Ambasadori Arben Çejku, botoi romanin e titulluar “Dymbëdhjetë”

image
Një libër që hap debate mbi një nga fenomenet më revolucionare të shekullit të fundit internetin, besimin dhe identitetin njerëzor. ...
Më tepër

1 101 libra për Mitrovicën

image
Aksionin e mbledhjes së librave e ka organizuar shoqata “Dora e Vendlindjes”, me seli në Zürich, së bashku me miqtë ...
Më tepër

Vespa sjell Italinë sipas grave të politikanëve

image
Një shekull histori e Italisë përmes dashurisë. Një portret i papublikuar më parë i pushtetit, shkruar nga Bruno Vespa në ...
Më tepër

Në Tiranë dhunohet monumenti i 100-vjetorit

image
Monumenti i Pavarësisë vijon të 'zhvishet' nga pllakat metalike, por jo vetëm, pasi në të dyja faqet e brendshme i ...
Më tepër

Botohet "Vetëm", libri i radhës i poetit Daim Miftari

image
Poezia e tij ka pasur fatin që të bie në duart e akademikut Ali Aliu, dhe ta vlerësoi që në ...
Më tepër

Sfidat e të qenit një artist

image
Në bashkëbisedim me artistët Vinik ka thënë se sa e rëndësishme është bërja e artit, dhe që siç tha në ...
Më tepër

Milo synon nxitjen e debatit historik

image
Personalitete të shquara nga skena politike e letrare nga Kosova e Shqipëria, ishin bërë bashkë në sallën e Bibliotekës Kombëtare, ...
Më tepër

“E drejta për të dashuruar” fitoi në Javën e Filmit në New Jork

image
Çmimet në këtë mbrëmje i ndau konsulli i Republikës së Kosovës në New York,Bekim Sejdiu. Në këtë ngjarje u nderua ...
Më tepër

Sabri Hamiti sjell studimin për veprën e At Zef Pëllumbit

image
Poeti dhe studiuesi Sabri Hamiti në veprën dedikuar misionarit ka deklaruar se At Zef Pellumbi është personaliteti që ka ruajtur ...
Më tepër

Promovohet "Njeriu me fat" i Kongolit

image
Shkrimtari Fatos Kongoli gjatë promovimit tha se kësaj radhe është përpjekur që me "Njeriu me fat" të bëj një libër ...
Më tepër

Veprat e artistëve shqiptarë prezantohen në ekspozitë

image
Më 21 nëntor në Prishtinë do të hapet ekspozita me veprat e hershme në pikturë të artistëve të parë të ...
Më tepër

Rapsodët në pullë postare

image
Tre nga rapsodët e shumtë kosovarë, Dervish Shaqa, Salih Krasniqi dhe Qamili i Vogël, prezantohen përmes emisionit të ri të ...
Më tepër

Për komunikimin e njeriut që shkëputet dhunshëm nga liria

image
Është fjala për komunikimin e njeriut që shkëputet dhunshëm dhe në mënyrë të befasishme nga liria, nga shoqëria në përgjithësi ...
Më tepër

Kamy është transmetues i ideve demokratike

image
“Kamy është kaq thelbësor dhe universal sot, pasi transmeton idetë demokratike, idetë e revoltës pa dhune, idetë e triumfit të ...
Më tepër

Rexhep Ferri të hënën hap ekspozitë në Tiranë

image
Rexhep Ferri u përket artistëve që e formuan stilin e tyre përmes studimit dhe kërkimit në disiplinat e modernizmit botëror. ...
Më tepër

Artistët kundër armëve kimike, Elsa Lila-Ramës: Gjej forcën, dëgjo shqiptarët

image
Personazhë të muzikës, të letrave, intelektualë që studiojnë jashtë vendit një zëri, thirrje të mos pranohen armët kimike. Kjo është ...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 225 | shfaqen: 181 - 200
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër