Fillimi | Aktuale

Aktuale

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 225 | shfaqen: 1 - 20
image

Shoqata „Tradita“ e promovoi librin „Të persekutuarit dhe të burgosurit politikë shqiptarë në Republikën e Maqedonisë“

Shoqata për kulturë dhe art „Tradita“, më 14 nëntor 2018, në amfiteatrin e Fakultetit të Arteve të Universitetit të Tetovës e promovoi librin „Të persekutuarit
Më tepër

XHELAL ZEJNELI: MITHAT FRASHËRI - KTHIMI NË GJIRIN E TOKËS MËMË

image
Veprimtari politik, prozatori, publicisti, përkthyesi Mithat Frashëri (1880-1849) lindi në Janinë. Kjo figurë e shquar njihet edhe me pseudonimet Lumo ...
Më tepër

Në Tetovë u mbajt edicioni i dytë i Manifestimit Letrar Ndërkombëtar “Shtigje poetike’’

image
Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, përkatësisht Klubi letrar “Metafora”, më 21 mars – Ditën Botërore të Poezisë e organizoi ...
Më tepër

ANILA MULLAHI: PENGU I KASËM TREBESHINËS , DORËSHKRIMET E PABOTUARA

image
 Kasem Trebeshinën pata fatin ta takoj nga afër në shkurt 2010, në një intervistë të gjatë, ku ai vazhdimisht theksonte ...
Më tepër

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

image
Në botë sot shënohet Dita Ndërkombëtare e gjuhës amtare, të cilën UNESKO e shpalli në sesionin e 30-të të Konferencës ...
Më tepër

2017, viti i përmbushjes së aspiratave të të gjithë shqiptarëve

image
Në emër të Shoqatës për kulturë “Tradita” nga Tetova, Ju urojmë Vitin e Ri 2017, me dëshirën që të keni ...
Më tepër

Universiteti i Tetovës e shënoi 28 Nëntorin - Ditën e Flamurit

image
Me organizimin e një akademie solemne, Universiteti i Tetovës e shënoi 104 vjetorin e Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, ditë ...
Më tepër

Rektori i UT - së Prof. Dr. Vullnet Ameti: 28 Nëntori, data më e rëndësishme e kombit tonë

image
  Në emër të Universitetit të Tetovës, të gjithë shqiptarëve ua përcjell urimet e mia më të sinqerta me rastin e ...
Më tepër

Gëzuar 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit dhe Pavarësisë së Shqipërisë !

image
Dita e Flamurit, është festa më e madhe dhe më e rëndësishme për shqiptarët e të gjitha trojeve, dita që ...
Më tepër

Rektori i UT-së Prof. Dr. Vullnet Ameti: Kurban Bajrami le të na shërbejë si moment i vetëdijesimit tonë

image
Në emër të studentëve dhe stafit akademik të Universitetit të Tetovës, të gjithë besimtarëve të Fesë Islame Jua uroj festën ...
Më tepër

Sot Dita Ndërkombëtare e shkrim-leximit

image
Dita Ndërkombëtare për avancim të shkrim-leximit e cila shënohet çdo vit më 8 shtator ka për qëllim që të ngritë ...
Më tepër

Shoqata “Tradita”: Akademia e Shkencave dhe Arteve ta tërheq deklaratën e saj për Shën Terezën

image
Shoqata për kulturë dhe art “Tradita” nga Tetova, e konsideron të papranueshëm qëndrimin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të ...
Më tepër

Profesori i Universitetit të Tetovës, “shenjtëron” Nënë Terezën në portret gjigant

image
Dekani i Fakultetit të Arteve i Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Miftar Memeti, i njohur edhe si piktori i Nënë ...
Më tepër

PROF. XHELAL ZEJNELI: NËNË TEREZA - METAFORË E DASHURISË SË PAFUND NDAJ TË BRAKTISURVE

image
Në mesditën e 4 shtatorit të vitit në vazhdim, në sheshin Shën Pjetër të Vatikanit, Papa Françesku bëri shenjtërimin e ...
Më tepër

Shoqata “Tradita” ua uron Ditën e Alfabetit

image
Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, të gjithë shqiptarëve ua uron Ditën e Alfabetit, Kongresit të Manastirit.   Siç na rrëfen ...
Më tepër

Shoqata ,,Tradita” organizoi tryezë të rrumbullakët për veprimtarinë e Radio Tetovës

image
Shoqata për kulturë dhe art ,,Tradita”,  më 31 tetor 2015, në hapësirat e Kuvendit komunal të Tetovës, organizoi Tryezën e ...
Më tepër

"Tradita" organizon debat për veprimtarinë e Radio Tetovës

image
Shoqata për kulturë dhe art ,,Tradita” ka nderin të Ju ftojë të merrni pjesë në Tryezën e rrumbullakët me temë: ...
Më tepër

Shpenzim Beadini: Aktivitetet e fshehta ekonomike përbëjnë një fakt në jetën tonë të përditshme

image
Aktivitetet e fshehta ekonomike përbëjnë një fakt në jetën tonë të përditshme, me këtë rast organet shtetërore duhet të angazhohen ...
Më tepër

SHVL-UÇK, do të organizojë Manifestimin tradicional “Pranvera e Dinjitetit”

image
Me rastin e katërmbëdhjetë vjetorit të UÇK-së, Brigadës 112, “Mujdin Aliu”, Shoqata e Veteranëve të Luftës e UÇK-së, do të ...
Më tepër

8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas

image
Në emër të Shoqatës për kulturë dhe art “Tradita” dhe portalit: www.tradita.org, Gruas Shqiptare, ia urojmë 8 Marsin. Gëzuar ! ...
Më tepër
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 225 | shfaqen: 1 - 20
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër