Fillimi | Aktuale | Elina Duni, "ndër zërat më interesantë të xhazit aktual"

Elina Duni, "ndër zërat më interesantë të xhazit aktual"

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Në mbrëmjen e parafundit, të shtunën, para publikut do të paraqitet këngëtarja shqiptare e xhazit, Elina Duni me kuartetin e saj. Së paku që nga debutimi i saj i realizuar jo shumë pak kohë më parë në shtëpinë diskografike me renome ECM, Elina bën pjesë në mesin e zërave më interesantë të xhazit aktual, shkruan rga.online.

"Së paku që nga debutimi i saj në shtëpinë diskografike me renome ECM, Elina bën pjesë në mesin e zërave më interesantë të xhazit aktual"Pas një Serie koncertesh të suksesshme, këtë fundjavë përfundon aktiviteti muzikopr veror në Parkun e skulpturave Tony Crags në Waldfriden.

Në mbrëmjen e parafundit, të shtunën, para publikut do të paraqitet këngëtarja shqiptare e xhazit, Elina Duni me kuartetin e saj. Së paku që nga debutimi i saj i realizuar jo shumë pak kohë më parë në shtëpinë diskografike me renome ECM, Elina bën pjesë në mesin e zërave më interesantë të xhazit aktual, shkruan rga.online.

"Me interretimin e saj të trashëgimisë së këngës nga atdheu i saj, Elina Duni lidh kulturën muzikore të lindjes dhe atë të perëndimit, muzikën e xhazit, muzikën popullore, muzikën botërore dhe folklorin ballkanik, në një unitet të veçantë Stilistik: një urë muzikale me skajet lindore të Evropës", thuhet veç tjerash në vlerësimin që i bën Elina Dunit media gjermane.

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër