Fillimi | Aktuale | Ndërhyrje e Muzeut të Kosovës në atë Etnologjik

Ndërhyrje e Muzeut të Kosovës në atë Etnologjik

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Zyrtarët e Muzeut të Kosovës vepruan kështu pa e pyetur fare Ministrinë e Kulturës. Mirëpo, për ministrin e Kulturës, Memli Krasniqi duket se nuk është shumë problem ndërtimi i ri brenda Muzeut etnologjik.

Është njëri ndër atraksionet  e pakta në kryeqytet. Por, në mesin e objekteve të vjetra në Muzeun Etnologjik tashmë ndodhet edhe një i ri. Ai u ndërtua nga zyrtarë të Muzeut të Kosovës, të cilët udhëheqin edhe me atë Etnologjik, raporton Kohavisioni, dhe shton se objekti i ri do të ketë tualete dhe zyra.

Një objekt i ngjashëm ishte ndërtuar 60 vjet më parë, por ai u rrënua për t’u ndërtuar i riu. 

Zyrtarët e Muzeut të Kosovës vepruan kështu pa e pyetur fare Ministrinë e Kulturës. Mirëpo, për ministrin e Kulturës, Memli Krasniqi duket se nuk është shumë problem ndërtimi i ri brenda Muzeut etnologjik.

Shafi Gashi, drejtor i Muzeut të Kosovës, tha se ndërhyrjet e tilla brenda zonave të trashëgimisë kulturore lejohen dhe se ato nuk duhet të duken si të vjetra, por duhet të kenë pamje tjetër, për të treguar që nuk paraqesin vlera historike.

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër