Fillimi | Aktuale | Të hënën fillon edicioni i 12-të i Festivalit “Një Botë”

Të hënën fillon edicioni i 12-të i Festivalit “Një Botë”

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image Të hënën fillon edicioni i 12-të i Festivalit “Një Botë”

Nga 95 filma sa kanë konkuruar janë përzgjedhur 34 filma dokumentarë që trajtojnë të drejtat e njeriut në shumë vende të botës. Juria do të ndajë edhe çmimin për filmin më të mirë të festivalit për këtë vit.Festivali hapet në orën 19:00 me filmin dokumentarë të Saimir Kumbarës “Martirët” pas së cilit do të ketë debat rreth këtij filmi me znj. Suzana Varvarica – Kuka, studiuese e artit nga Tirana.

Prej 23-27 dhjetor 2013, në Kolegjin “Pjetër Budi” në Prishtinë, do të mbahet Edicioni i 12-të i Festivalit Ndërkombëtarë të Filmit Dokumentar për të Drejtat e Njeriut “Një Botë”. Nga 95 filma sa kanë konkuruar janë përzgjedhur 34 filma dokumentarë që trajtojnë të drejtat e njeriut në shumë vende të botës. Juria do të ndajë edhe çmimin për filmin më të mirë të festivalit për këtë vit.Festivali hapet në orën 19:00 me filmin dokumentarë të Saimir Kumbarës “Martirët” pas së cilit do të ketë debat rreth këtij filmi me znj. Suzana Varvarica – Kuka, studiuese e artit nga Tirana.Organizimin e Festivalit e ndihmuan: Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Ministria e Punëve të Jashtme, Potë Telekomi i Kosovës, Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur, Rings, Hotel Victory, Hotel Sirius, Kolegji “Pjetër Budi”, Aerocom, Fisi Gold, ndërsa sponsorë medial janë: RTK, KTV, RTV21 HD dhe portali Telegrafi.com.

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër